Interaktywna mapa gminy Łysomice i film historyczny. Już niedługo ruszają projekty

Box2 Łysomice Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Realizacja obydwu projektów grantowych rozpocznie się jeszcze w sierpniu. Jeden z nich będzie polegał na stworzeniu filmu historycznego z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Natomiast efektem drugiego stanie się interaktywna mapa gminy Łysomice.

Konkursy grantowe organizowane były przez Lokalną Grupę Działania „Ziemia Gotyku”. Dwa zwycięskie projekty, zgłoszone przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice, będą finansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

REKLAMA

Pierwszy projekt to „Film historyczny na 100-lecie niepodległości”. Bohaterami filmu będą kombatanci II wojny światowej, opowiadający o wydarzeniach z terenu gminy Łysomice, których byli uczestnikami lub świadkami. 

Film pozwoli z jednej strony zachować pamięć tamtych czasów, a z drugiej udokumentować miejsca pamięci narodowej na terenie gminy Łysomice. To istotne elementy dziedzictwa kulturowego, przypominające o zbrojnym czynie oraz walce o wolność i ludzką godność – wyjaśnia Marek Komuda, koordynator projektów.

Część artystyczną przygotują uczniowie ze szkół podstawowych w Łysomicach i Ostaszewie. Nie zabraknie także młodzieży, która będzie m.in. przeprowadzać wywiady z kombatantami. Obraz zostanie nakręcony do końca grudnia 2020 r. i będzie dostępny bezpłatnie w internecie. Zadanie pochłonie łącznie ponad 17 tys. zł.

Drugi projekt pn.: „Wykonanie mapy interaktywnej” będzie miał za zadanie wyeksponować walory turystyczne gminy Łysomice. Na interaktywnej mapie gminy znajdą się m.in. ważne elementy dziedzictwa kulturowego czy trasy ścieżek rowerowych.

Mapa pozwoli nie tylko pokazać walory turystyczne, kulturowe i historyczne gminy, ale także będzie propagować aktywny tryb życia – dodaje Marek Komuda.

Interaktywna mapa będzie bezpłatnie dostępna na stronie internetowej Urzędu Gminy Łysomice, a także jako aplikacja w telefonach komórkowych. To zadanie także pochłonie ponad 17 tys. zł i zakończy się pod koniec roku.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *