Inkubator Przedsiębiorczości w Chełmży oficjalnie otwarty [ZDJĘCIA]

Box2 Chełmża Powiat toruński Wiadomości

Inkubator Przedsiębiorczości w Chełmży oficjalnie otwarty. Dziś przed południem oficjalnie przecięto wstęgę, a chwilę po tym podpisano pierwszą umowę najmu. Wraz z początkiem grudnia do Inkubatora wprowadzą się pierwsi przedsiębiorcy. 

W uroczystości otwarcia uczestniczyli m.in. burmistrz Chełmży Jerzy Czerwiński, kierownik Inkubatora Przedsiębiorczości Karolina Nitzler, starosta toruński Marek Olszewski, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski, wójt gminy Chełmża Jacek Czarnecki i wójt gminy Łysomice Piotr Kowal i Janusz Kalinowski, przewodniczący rady miasta. Obecny był także proboszcz Krzysztof Badowski, który poświęcił budynek.

REKLAMA

– Miarą skuteczności samorządu są takie chwile jak ta. To finał bardzo ważnego zadania. To budynek, który ma przeszło 100 lat. Kiedyś należał do gminy żydowskiej, w czasach powojennych był tu szpital dziecięcy, a w 2012 r. stał się budynkiem starostwa. Budynek z bogatą historią, ale myślę, że przed nim przede wszystkim przyszłość – podkreślał burmistrz Jerzy Czerwiński.

Inkubator Przedsiębiorczości mieści się przy ul. Hallera 7. Jego adaptacja do nowej roli możliwa była dzięki działaniom władz miasta oraz środkom zewnętrznym, pozyskanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. W Inkubatorze miejsce dla siebie mogą znaleźć przedsiębiorcy z obszaru Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Gotyku”. Inwestycja kosztowała blisko 3,3 mln zł, z czego prawie 2,7 mln zł to kwota dofinansowania.

– W sierpniu 2020 r. podpisana została umowa na przygotowanie Inkubatora i dziś znajdujemy się w miejscu, które jest wizytówką nowoczesnej Chełmży – mówił wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. – Jeszcze kilkanaście lat temu Chełmża była symbolem problemów z bezrobociem systemowym, które sięgało nawet 20 proc. Nie tylko Chełmża miała takie problemy. Teraz powstaje tu Inkubator Przedsiębiorczości, który jest symbolem wejścia na zupełnie inną ścieżkę rozwoju przedsiębiorczości, szczególnie z myślą o młodych ludziach.

– To przykład działania samorządowego – współpracy miasta Chełmży i Starostwa Powiatowego – na różnych polach i w różnych obszarach. To także wynik działania społeczności w Lokalnej Grupie Działania i środków Urzędu Marszałkowskiego. Wspólne działanie daje efekt – mówił starosta Marek Olszewski. – Inkubator Przedsiębiorczości w Chełmży to niezwykle istotna inwestycja dla mieszkańców, przedsiębiorców i całego środowiska. 

– Chciałbym, by ten budynek był bodźcem do tego, by przedsiębiorcy byli partnerem dla samorządowców i potrafili nam wskazać kierunki – dodawał wójt Jacek Czarnecki.

Czego przedsiębiorcy mogą szukać w Inkubatorze Przedsiębiorczości?

– To miejsce stworzone z myślą o rozwoju lokalnego biznesu. Z usług Inkubatora będą mogli skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, działający poza branżą rolniczą, a w szczególności podmioty prowadzące działalność gospodarczą na obszarze działania LGD “Ziemia Gotyku”. Inkubator oferuje pomieszczenia do wynajęcia, bezpłatne konsultacje finansowo-księgowe czy też konsultacje prawne – tłumaczyła Karolina Nitzler, kierowniczka nowej instytucji.

Przy okazji otwarcia podpisano także pierwszą umowę najmu. Na początku grudnia do Inkubatora wprowadzi się firma Lumifil Innovations, której prezes Michał Wejner podziękował za możliwość prowadzenia działalności na terenie Chełmży. Inkubator Przedsiębiorczości prowadzi ciągły nabór, więc zainteresowani przedsiębiorcy mogą wciąż ubiegać się o nawiązanie współpracy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *