Inkubator Przedsiębiorczości w Chełmży. Kiedy będzie gotowy?

Box2 Chełmża
fot. nadesłane

O powstaniu Inkubatora Przedsiębiorczości w Chełmży mówi się już od jakiegoś czasu. Wiele wskazuje na to, że teraz uda się zrobić kolejny krok do urzeczywistnienia planów. Jeszcze w tym roku pod nową działalność zaadaptowany ma zostać budynek po dawnym szpitalu. Wiemy, jaki zakres obejmą prace.

Firma Handlowa Błażex J. L. Kulczak z Torunia zajmie się przeprowadzeniem robót budowlanych, niezbędnych do utworzenia Inkubatora Przedsiębiorczości. Miasto zawarło ze spółką umowę, zgodnie z którą wszystkie prace zostaną zakończone do końca września obecnego roku. Podpisana 22 stycznia umowa gwarantuje wykonawcy wynagrodzenie w wysokości ponad 3,1 mln zł. 

REKLAMA

Prace obejmą budynek przy ul. gen. Hallera 7, gdzie niegdyś mieścił się szpital. Zadaniem wykonawcy będzie dostosowanie go do potrzeb nowej jednostki, która ma napędzać chełmżyńską gospodarkę. Zgodnie z umową przebudowa ma objąć nie tylko sam budynek po szpitalu, ale także teren wokół niego. Powstanie tam ogrodzenie z cokołem i betonowymi słupkami między przęsłami, a obszar wewnątrz zostanie dostosowany do wygody zarówno pieszych, jak i kierowców. Niestety konieczna będzie wycinka kilku drzew. W zamian jednak wykonawca jest zobowiązany do nasadzenia nowych. 

Co zmieni się wewnątrz? Zakres prac podyktowany jest celem, któremu służyć ma budynek. Niezbędne są w tym przypadku zmiany funkcjonalne układu pomieszczeń, zakładające m.in. wyburzenie niektórych ścian oraz wybudowanie ścianek działowych. W nowym układzie znajdą się pomieszczenia przeznaczone pod biura, pomieszczenia socjalne i sanitariaty, a także niewielka sala konferencyjna. Plany przewidują gruntowny remont całego wnętrza, w tym docieplenie budynku czy wymianę instalacji wewnętrznych. Elewacja na zewnątrz zostanie wyremontowana, a stropodach zrekonstruowany. Budynek ma być także przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

Inkubator Przedsiębiorczości ma docelowo pełnić ważną rolę na biznesowej mapie Chełmży. Niegdyś pełnił rolę placówki medycznej, a w przyszłości służył będzie lokalnej przedsiębiorczości. Możliwe w nim będzie m.in. wynajęcie pomieszczeń w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Będzie to otwierało nowe możliwości przed tymi, którzy swoje pierwsze kroki w biznesie dopiero chcą postawić, ale posłuży też tym, którzy na koncie mają już w tej branży sukcesy. To krok ku gospodarczemu rozwojowi miasta. Najpierw jednak konieczna jest adaptacja budynku przy ul. gen. Hallera. Niewykluczone, że już niedługo znów będzie tętnił życiem. Może być to szczególnie ważny aspekt, biorąc pod uwagę, jak bardzo przedsiębiorców uderza po kieszeniach trwająca od niemalże roku pandemia. W obliczu trudnej sytuacji współpraca z Inkubatorem Przedsiębiorczości może dla wielu okazać się szansą na podtrzymanie biznesu lub jego ponowny rozruch. Młodzi przedsiębiorcy mogą dzięki temu zyskać drugą szansę w prowadzeniu interesu. Niestety będzie to możliwe dopiero po zakończeniu robót.

Przed wykonawcą jeszcze wiele pracy. Pierwsze rusztowania już stanęły przy budynku. Finalny efekt zobaczymy we wrześniu. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *