Ilu mieszkańców żyje na terenie gminy? USC w Łysomicach podsumował rok 2018

Box2 Łysomice Wiadomości
Fot. nadesłane

Z roku na rok w gminie Łysomice jest coraz więcej mieszkańców. Skąd o tym wiemy? Ze statystyk, które prowadzi Urząd Stanu Cywilnego. W 2018 r. liczba osób na stałe żyjąca w gminie wynosiła 9925. W oficjalnych urzędowych zapiskach znaleźć można sporo ciekawych informacji.

W minionym roku w gminie odnotowano 104 urodzenia. Jedno z nich miało miejsce w karetce pogotowia w bramie podwórka. Według zapisów najpopularniejszymi imionami żeńskimi nadawanymi przez rodziców były: Klaudia, Kornelia i Wiktoria. Wśród chłopców dominowały imiona: Franciszek, Ignacy i Jan.

REKLAMA

Doszło także do 68 zgonów. Wśród nich jeden miał miejsce na stacji benzynowej. W stojącym na jej terenie samochodzie zmarł starszy mężczyzna, mieszkaniec innego regionu Polski.

W ostatnich 12 miesiącach mieszkańcy gminy chętnie zawierali także małżeństwa. Sakramentalne „tak” wypowiedziało aż 77 par, a ponad połowa ceremonii zorganizowana została przed ołtarzem. Te pozostałe odbywały się nie tylko w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale także w plenerze.

Ulubionym miejscem na śluby wśród mieszkańców gminy było Turzno – mówi Agnieszka Jankierska-Wojda z USC Łysomice. – Ciekawostka jest fakt, że 10 proc. wydarzeń to śluby z udziałem cudzoziemców. Kilkukrotnie zdarzyło się, że na ślubnym kobiercu spotkały się pary w wieku ponad 70 lat. W tym roku największa różnica między małżonkami wynosiła 26 lat.

Nie wszystkie statystyki są jednak wesołe. W minionym roku rozwiodły się 24 pary z terenu gminy. Jedna zdecydowała się na separację.

W sumie 9 par świętowało Jubileusz z okazji 50-lecia Pożycia Małżeńskiego. Wydano 791 odpisów aktów stanu cywilnego i ponad tysiąc dowodów osobistych.

– Przetworzono także 326 wniosków dotyczących działalności gospodarczej.

Każdego roku wzrasta liczba mieszkańców na stałe osiedlających się w gminie Łysomice. W minionych miesiącach zameldowało się 287 osób, co dało łącznie 9925 stałych mieszkańców. Dodatkowo 101 osób zameldowało się na pobyt czasowy.

– Z niecierpliwością czekamy na tego 10-tysięcznego, na stałe zameldowanego mieszkańca. – komentuje kierownik USC. Z pewnością gmina bardzo miło go u siebie przywita. A już dziś możemy pochwalić się faktem, że na naszym terenie żyje łącznie prawie 11 tys. osób.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *