Ilu mieszkańców żyje na terenie gminy? USC w Łysomicach podsumował rok 2018

Box2 Łysomice Wiadomości
Fot. nadesłane

Z roku na rok w gminie Łysomice jest coraz więcej mieszkańców. Skąd o tym wiemy? Ze statystyk, które prowadzi Urząd Stanu Cywilnego. W 2018 r. liczba osób na stałe żyjąca w gminie wynosiła 9925. W oficjalnych urzędowych zapiskach znaleźć można sporo ciekawych informacji.

W minionym roku w gminie odnotowano 104 urodzenia. Jedno z nich miało miejsce w karetce pogotowia w bramie podwórka. Według zapisów najpopularniejszymi imionami żeńskimi nadawanymi przez rodziców były: Klaudia, Kornelia i Wiktoria. Wśród chłopców dominowały imiona: Franciszek, Ignacy i Jan.

REKLAMA

Doszło także do 68 zgonów. Wśród nich jeden miał miejsce na stacji benzynowej. W stojącym na jej terenie samochodzie zmarł starszy mężczyzna, mieszkaniec innego regionu Polski.

W ostatnich 12 miesiącach mieszkańcy gminy chętnie zawierali także małżeństwa. Sakramentalne „tak” wypowiedziało aż 77 par, a ponad połowa ceremonii zorganizowana została przed ołtarzem. Te pozostałe odbywały się nie tylko w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale także w plenerze.

Ulubionym miejscem na śluby wśród mieszkańców gminy było Turzno – mówi Agnieszka Jankierska-Wojda z USC Łysomice. – Ciekawostka jest fakt, że 10 proc. wydarzeń to śluby z udziałem cudzoziemców. Kilkukrotnie zdarzyło się, że na ślubnym kobiercu spotkały się pary w wieku ponad 70 lat. W tym roku największa różnica między małżonkami wynosiła 26 lat.

Nie wszystkie statystyki są jednak wesołe. W minionym roku rozwiodły się 24 pary z terenu gminy. Jedna zdecydowała się na separację.

W sumie 9 par świętowało Jubileusz z okazji 50-lecia Pożycia Małżeńskiego. Wydano 791 odpisów aktów stanu cywilnego i ponad tysiąc dowodów osobistych.

– Przetworzono także 326 wniosków dotyczących działalności gospodarczej.

Każdego roku wzrasta liczba mieszkańców na stałe osiedlających się w gminie Łysomice. W minionych miesiącach zameldowało się 287 osób, co dało łącznie 9925 stałych mieszkańców. Dodatkowo 101 osób zameldowało się na pobyt czasowy.

– Z niecierpliwością czekamy na tego 10-tysięcznego, na stałe zameldowanego mieszkańca. – komentuje kierownik USC. Z pewnością gmina bardzo miło go u siebie przywita. A już dziś możemy pochwalić się faktem, że na naszym terenie żyje łącznie prawie 11 tys. osób.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *