Ile to „tryb pilny”? W województwie na badanie rezonansem magnetycznym czekać trzeba 99 dni

Box2 Wiadomości
Fot. Pixabay

Nawet 165 dni czekają w kolejce pacjenci z województwa kujawsko-pomorskiego, którzy chcą wykonać badanie rezonansem magnetycznym. Mając skierowanie pilne, badanie może zostać wykonane najszybciej za… 99 dni. – To złamanie obietnicy danej pacjentom przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego – mówią przedstawiciele onkologicznej Fundacji Alivia.

Jak zaznacza fundacja, w czerwcu 2018 r. minister Szumowski w telewizji publicznej obiecał, że polscy pacjenci z końcem roku nie będą czekali na wykonanie badań obrazowych dłużej niż 30 dni w trybie pilnym. W przypadku tomografii komputerowej cel został osiągnięty – średni czas oczekiwania na badanie spadł do 26 dni.

REKLAMA

– Dostęp do badań rezonansem magnetycznym wciąż jest ograniczony – podkreśla Magdalena Sulikowska z Fundacji Alivia. – Na to badanie w trybie pilnym czeka się w woj. kujawsko-pomorskim 99 dni. W trybie zwykłym aż 165 dni. Wielokrotnie publicznie przedstawiciele ministerstwa zdrowia wskazywali jako priorytet skrócenie czasu oczekiwania na leczenie zaćmy, endoprotezoplastykę oraz właśnie badania z zakresu diagnostyki obrazowej. Wykonywanie tych ostatnich jest niezwykle potrzebne w dziedzinie onkologii, gdzie służą nie tylko rozpoznaniu choroby, lecz również ocenie skuteczności wdrożonego leczenia.

Fundacja rozpoczęła nową kampanię, w której apeluje o solidarność z pacjentami.

– Choroba nowotworowa budzi lęk u każdego, jednak wsparcie pozwala przekształcić strach w determinację i odwagę i w ten sposób pomóc w walce z chorobą  – mówi Agata Polińska, pacjentka, Wiceprezes Fundacji Onkologicznej Alivia. – Solidarność można wyrazić w prosty sposób, wysyłając SMS i dowiadując się jak można wesprzeć chorych.

Kampania zachęca, by osoby zdrowe solidarnie z pacjentami stanęły do walki z rakiem. Szczegóły kampanii dostępne są na stronie fundacji www.alivia.org.pl.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *