I Ty możesz uratować komuś życie

Wiadomości
fot. Pixabay

We wtorek 10 grudnia w Dworze Artusa o godz. 10:30 odbędzie się konferencja prasowa, zachęcająca do rejestracji dawców szpiku. Organizatorem akcji jest Fundacja DKMS i społeczność I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, którego uczeń Jarek zachorował na ostrą białaczkę szpikową i pilnie potrzebuje przeszczepu szpiku od niespokrewnionego dawcy.

Zaplanowana na wtorek konferencja ma na celu wsparcie Jarka Aleksandrowicza, ucznia ILO w Toruniu. W wydarzeniu weźmie udział jego mama, przedstawiciel DKMS, lekarz oddziału hematologii, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski i legendarny żużlowiec Jan Ząbik. Przeszczep krwiotwórczych komórek macierzystych jest możliwy tylko od kogoś o identycznym układzie antygenów HLA. Taką osobę nazywamy bliźniakiem genetycznym. Szacuje się, że szanse na znalezienie bliźniaka genetycznego wynoszą 1:20 000.

REKLAMA

W Ośrodku Dawców Szpiku Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad milion osób. Tylko 1% z nich znajdzie swojego bliźniaka genetycznego. Każda kolejna zarejestrowana osoba zwiększa szanse chorych na wyzdrowienie. Kto może zostać potencjalnym dawcą szpiku? Osoba zdrowa w wieku 18-55 lat bez nadwagi, która waży minimum 50 kg. Proces rejestracji polega na wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnej pałeczki. Materiał genetyczny zostaje następnie odesłany do badań. Cała procedura trwa 3-4 miesiące. Po tym czasie potencjalny dawca jest rejestrowany w bazie. W sytuacji, gdy okaże się, że ma takie same cechy tkankowe jak pacjent – można pobrać komórki i dokonać przeszczepu.

Wszyscy chętni, aby pomóc Jarkowi i innym pacjentom mogą wziąć udział w akcji rejestracyjnej. Można się rejestrować:

  • 11 grudnia w godz. 16:00 – 19:00 w Dworze Artusa
  • 14 – 15 grudnia w godz. 11:00 – 19:00 w Centrum Nowe Bielawy, Centrum Handlowym Kometa, Toruń Plaza i Atrium Copernicus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *