Hołd dla Stefana Łaszewskiego

Gmina Chełmża Wiadomości
fot. Urząd Marszałkowski

Minęła setna rocznica mianowania Stefana Łaszewskiego na pierwszego wojewodę województwa pomorskiego z rangą podsekretarza stanu w 1919 r. Z tej okazji odbyły się wydarzenia upamiętniające to niezwykłe wydarzenie. 

Stefan Łaszewski urodził się 8 stycznia 1862 r. w Brąchnówku w gminie Chełmża, zmarł w 1924 r. w Warszawie. Pierwsze nauki pobierał w domu rodzinnym. Następnie uczył się w Collegium Marianum w Pelplinie i gimnazjum w Chełmnie. W wieku 20 lat rozpoczął studia prawnicze we Wrocławiu i w Berlinie. Angażował się obywatelsko i społecznie, był polskim posłem do Reichstagu. 

REKLAMA

17 października 1919 r. Łaszewski został powołany na pierwszego wojewodę pomorskiego z rangą podsekretarza stanu. Początkowo urzędował w Poznaniu, następnie w Toruniu. Stanowisko objął zaledwie na pół roku. W tym okresie zorganizował Pomorski Urząd Wojewódzki i tworzył podstawy polskiej administracji. 

W tym czasie również mianowany został na komisarza państwowego ze strony polskiej. Na tym stanowisku walczył o poprawę warunków bytowych ludności przez podjęcie walki z bezrobociem. Łaszewski zmarł w1924 r., pochowany został zgodnie ze swoją wolą na cmentarzu parafialnym w Pelplinie. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 3 maja 1925 r. przed gmachem ówczesnego Urzędu Wojewódzkiego został odsłonięty jego pomnik, który zniszczony został przez hitlerowców. W 1997 r. został zrekonstruowany. Stefan Łaszewski swoją karierę zawodową łączył z działalnością społeczną i patriotyczną. 

17 października 2019 r. minęła 100. rocznica mianowania Stefana Łaszewskiego. Z okazji rocznicy tych wydarzeń sekretarz województwa Marek Smoczyk, wójt gminy Chełmża Jacek Czarnecki, wspólnie z dyrektor Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża Justyną Błaszczyk, delegacjami SP Grzywna, LGD Ziemia Gotyku i mieszkańców Brąchnówka złożyli kwiaty pod pomnikiem Łaszewskiego w Brąchnówku. 

Dzień później jedna z sal w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu dostała nazwę im. Stefana Łaszewskiego. Wydarzenie rozpoczęło przygotowania do przyszłorocznych obchodów stulecia powrotu Pomorza do macierzy. Delegacje złożyły również kwiaty przy obelisku obok Collegium Maius.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *