Hołd dla Stefana Łaszewskiego

Gmina Chełmża Wiadomości
fot. Urząd Marszałkowski

Minęła setna rocznica mianowania Stefana Łaszewskiego na pierwszego wojewodę województwa pomorskiego z rangą podsekretarza stanu w 1919 r. Z tej okazji odbyły się wydarzenia upamiętniające to niezwykłe wydarzenie. 

Stefan Łaszewski urodził się 8 stycznia 1862 r. w Brąchnówku w gminie Chełmża, zmarł w 1924 r. w Warszawie. Pierwsze nauki pobierał w domu rodzinnym. Następnie uczył się w Collegium Marianum w Pelplinie i gimnazjum w Chełmnie. W wieku 20 lat rozpoczął studia prawnicze we Wrocławiu i w Berlinie. Angażował się obywatelsko i społecznie, był polskim posłem do Reichstagu. 

REKLAMA

17 października 1919 r. Łaszewski został powołany na pierwszego wojewodę pomorskiego z rangą podsekretarza stanu. Początkowo urzędował w Poznaniu, następnie w Toruniu. Stanowisko objął zaledwie na pół roku. W tym okresie zorganizował Pomorski Urząd Wojewódzki i tworzył podstawy polskiej administracji. 

W tym czasie również mianowany został na komisarza państwowego ze strony polskiej. Na tym stanowisku walczył o poprawę warunków bytowych ludności przez podjęcie walki z bezrobociem. Łaszewski zmarł w1924 r., pochowany został zgodnie ze swoją wolą na cmentarzu parafialnym w Pelplinie. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 3 maja 1925 r. przed gmachem ówczesnego Urzędu Wojewódzkiego został odsłonięty jego pomnik, który zniszczony został przez hitlerowców. W 1997 r. został zrekonstruowany. Stefan Łaszewski swoją karierę zawodową łączył z działalnością społeczną i patriotyczną. 

17 października 2019 r. minęła 100. rocznica mianowania Stefana Łaszewskiego. Z okazji rocznicy tych wydarzeń sekretarz województwa Marek Smoczyk, wójt gminy Chełmża Jacek Czarnecki, wspólnie z dyrektor Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża Justyną Błaszczyk, delegacjami SP Grzywna, LGD Ziemia Gotyku i mieszkańców Brąchnówka złożyli kwiaty pod pomnikiem Łaszewskiego w Brąchnówku. 

Dzień później jedna z sal w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu dostała nazwę im. Stefana Łaszewskiego. Wydarzenie rozpoczęło przygotowania do przyszłorocznych obchodów stulecia powrotu Pomorza do macierzy. Delegacje złożyły również kwiaty przy obelisku obok Collegium Maius.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *