Hokej i szachy? Czemu nie. “Bałagany” Łubianka mają sekcje obu tych dyscyplin

Box2 Łubianka Sport Wiadomości
fot. ilustracyjne / Pixabay

UKS „Bałagany” Łubianka posiada sekcje hokeja na trawie i szachów.

Uczniowski Klub Sportowy „Bałagany” Łubianka powstał w 1993 r. i na początku miał tylko sekcję hokeja na trawie.

Początek całemu przedsięwzięciu dał były świetny zawodnik i trener Adam Filemonowicz. Po jego śmierci działalność „Bałaganów” kontynuował Andrzej Makowski, który mimo bycia już na emeryturze wciąż przyjeżdża do Łubianki i pracuje z młodzieżą. Zawodników szkoli także jego syn, nauczyciel w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Łubiance, Marcin Makowski.

Na cześć pierwszego trenera od 1998 r. organizowane są międzynarodowe Memoriały Adama Filemonowicza. W tym roku jednak to wydarzenie się nie odbyło z powodu epidemii. W memoriałach co roku bierze udział około 20 zespołów złożonych z dzieci do 12. roku życia. Są to drużyny nie tylko z Polski. Udział w memoriałach brały zespoły z: Holandii, Ukrainy, Słowacji i Białorusi.

Łubianka zasłynęła także tym, że jako pierwsza w Polsce miała szkolne boisko ze sztuczną trawą. Była ona sprowadzona za zgodą wójta, jako już używana, z Niemiec. Obecnie boisko szkolne ma już inną sztuczną trawę.
Drużyna z Łubianki przez kilka lat znajdowała się wśród najlepszych drużyn w Polsce. „Bałagany” odnosiły jednak także sukcesy na arenie międzynarodowej. W 2008 r. drużyna z Łubianki zajęła drugie miejsce w międzynarodowym turnieju hokeja w Trenczynie na Słowacji.
Przez krótki czas w klubie z Łubianki istniała także sekcja piłki nożnej. Piłkarki zajęły m.in. pierwsze miejsce w Wojewódzkiej Lidze Juniorek Młodszych w 2009 r. Sekcja piłki nożnej jednak szybko zakończyła działalność.

Od kilku lat barwy UKS-u „Bałagany” Łubianka reprezentują także seniorzy. Grają oni jednak z chęci uprawiania tego sportu, a nie z chęci czerpania z tego korzyści majątkowych.

Od 2019 r. jednak w drużynie UKS „Bałagany” Łubianka działa także sekcja szachów, która nosi nazwę „Szach Mat”. Działa ona bardzo prężnie i w 2019 r. zajęła trzecie miejsce w Wojewódzkiej Międzyszkolnej Lidze Szachowej. Obecnie w sekcji hokeja na trawie w drużynie UKS „Bałagany” Łubianka jest 16 dziewcząt i 28 chłopców. W sekcji szachowej działa natomiast 43 chłopców i 18 dziewcząt.

Niejeden zawodnik wywodzący się z sekcji hokeja na trawie drużyny z Łubianki zdobywał nie tylko medale mistrzostw Polski, ale także mistrzostw Europy. Do takich zawodników należą: Karol Śnieżek, Wojciech Rutkowski, Maciej Janiszewski czy Michał Raciniewski. Część graczy, którzy pierwsze szlify w hokeju na trawie zdobywali właśnie w klubie z Łubianki, występuje teraz w toruńskim Pomorzaninie, który jest aktualnym halowym mistrzem Polski.

Prezes UKS-u „Bałagany” Łubianka Roman Dubicki informuje, że w sekcji hokeja na trawie bardzo dużą rolę odgrywają trenerzy: Andrzej i Marcin Makowscy. Natomiast jeżeli chodzi o sekcję szachów, to tę inicjatywę zaczęła wykazywać Jolanta Modzianowska, a głównym instruktorem szachowym jest Jakub Dwojacki.

Klub zbudowany jest głównie z zawodników z gminy Łubianka, a przede wszystkim w oparciu o szkołę w Łubiance, która wkłada bardzo dużo pracy w rozwój działalności klubu, na czele z jej dyrektorką Honoratą Żeglarską. Dużo pracy w rozwój działalności klubu wkłada także członkini zarządu Mariola Janiszewska. 

REKLAMA

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.