Historia katedry w Chełmży. Zbliża się premiera albumu

Box2 Chełmża
fot. archiwum Marcina Seroczyńskiego

„Ku chwale Trójcy Świętej. Dawna katedra diecezji chełmińskiej w Chełmży” – taki tytuł nosi nowa publikacja, wydana przez Towarzystwo Przyjaciół Chełmży. Premiera albumu poświęconego najsłynniejszemu chełmżyńskiemu zabytkowi opóźniała się, ale wszystko wskazuje na to, że odbędzie się jeszcze przed świętami.

Nowa publikacja autorstwa dr. hab. Piotra Bireckiego i Marcina Seroczyńskiego jest przekrojem historii chełmżyńskiej katedry epoka po epoce, od średniowiecza aż do czasów współczesnych. Choć znajdziemy w niej teksty opisujące dzieje budowli na przestrzeni wieków, w dużej mierze skupia się ona jednak na warstwie wizualnej. Liczne fotografie pokazują zabytek z różnych perspektyw, w różnych porach dnia i nocy i o różnych porach roku. Kadry skupione na detalach pozwalają spojrzeć na niego okiem fotografa, wyczulonym na szczegóły. Katedra przed czytelnikami wydaje się nie mieć tajemnic. 

REKLAMA

– W miarę naszego, czyli autorów albumu, dorastania, ceglana budowla budziła w nas coraz większe zainteresowanie. Z czasem ołtarze, epitafia, płyty nagrobne, Krzyżacy, podziemia i tunele stawały się nie tylko przedmiotem podziwu, ale także naukowych dociekań. Zaczęliśmy czytać m.in. książki Mariana Dorawy, gromadzić zdjęcia archiwalne i pocztówki oraz badać stare wizytacje kościelne przechowywane w archiwach Torunia i Pelplina opisujące jej bryłę i wnętrze. Przy tym ciągle oglądaliśmy katedrę: zimą, latem, jesienią, w deszczu, we mgle, na tle skłębionych chmur, oświetloną wieczornym, zachodzącym słońcem. Nocą jaśniejącą dzięki podświetleniu, w ulewę smaganą strugami deszczu – piszą autorzy we wstępie książki. 

Opowiedzenie historii katedry uzupełni lukę, jaka pojawia się w publikacjach na temat budowli. Dotychczas największym źródłem informacji była „Katedra Św. Trójcy w Chełmży” autorstwa Mariana Dorawy. Od czasu jej wydania pojawiło się jednak wiele nowych informacji na temat przeszłości katedry i „Ku chwale Trójcy Świętej…” jest odpowiedzią na historyczne zapotrzebowanie.

– To album, którego w Chełmży brakowało. Do tej pory była tylko jedna publikacja poświęcona katedrze, autorstwa Mariana Dorawy. To jest jednak tekst ściśle naukowy. My chcieliśmy, oprócz tekstu, pokazać to wizualnie – wyjaśnia Marcin Seroczyński, którego fotografie oglądać można wewnątrz albumu. – Mieliśmy też na uwadze, że katedra to zabytek wysokiej klasy. Wydanie musiało być estetyczne, ekskluzywne i udało nam się je takim uczynić. Powiem nieskromnie, że jakość zdjęć jest naprawdę bardzo dobra.

Początkowo premiera miała odbyć się już dawno temu, jednak musiała zostać przesunięta. Wpływ na to miała m.in. sytuacja epidemiczna. Teraz niemal pewne jest, że album ukaże się jeszcze w tym roku. Towarzystwo Przyjaciół Chełmży o dokładnej dacie premiery poinformuje w swoich mediach społecznościowych. Również tam, online, planowane jest spotkanie z autorami, którzy o swoim dziele opowiedzą. 

Album do nabycia będzie w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chełmży oraz w Punkcie Informacji Turystycznej. W bibliotece będzie można go również wypożyczyć. Powstanie publikacji było możliwe dzięki wsparciu finansowemu, udzielonemu przez Urząd Miasta Chełmży, Urząd Marszałkowski i Starostwo Powiatowe w Toruniu. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *