Hektary w Dźwierznie dla giganta

Box1 Wiadomości
Centralny Park Inwestycyjny w Dźwierznie ma przyciągnąć ekonomicznego giganta, który da pracę ludziom z terenu całego powiatu. (fot. nadesłane)

Na kilkuset hektarach gruntów Skarbu Państwa położonych tuż przy odcinku autostrady A1 w Dźwierznie (gmina Chełmża) powstanie teren przeznaczony dla ogromnych inwestorów. Rząd zapewnia, że Centralny Park Inwestycyjny może przyciągnąć największych pracodawców i definitywnie rozwiązać problem bezrobocia w całym powiecie toruńskim.

Centralny Park Inwestycyjny Dźwierzno miałby powstać na 468 ha terenów zlokalizowanych w gminie Chełmża bezpośrednio w sąsiedztwie autostrady A1. Plan pozyskania tych gruntów ogłosiła 12 września Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, zarządzająca m.in. podstrefą ekonomiczną w podtoruńskim Ostaszewie (gmina Łysomice). Wygląda to na przełamanie wieloletniego impasu wokół terenu, którym kiedyś interesowały się m.in. Amazon i Volkswagen. Jeśli wreszcie zapali się zielone światło dla ulokowania tu nowych inwestycji, Centralny Park Inwestycyjny Dźwierzno może być kołem zamachowym lokalnej gospodarki. W czym tkwi potencjał tego terenu?

REKLAMA

– W Dźwierznie znajduje się obecnie największa w Polsce rezerwa gruntów państwowych, które mogą przyciągnąć bardzo dużych inwestorów, potrzebujących nawet kilkuset hektarów w jednym miejscu – mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który od wielu lat lobbuje za objęciem tamtejszych gruntów obszarem podstrefy ekonomicznej. – Nie dopuściłem, by Skarb Państwa pozbył się choćby części tej ziemi, mimo wielu ofert ze strony przedsiębiorców czy rolników. Takich gruntów po kilka, kilkanaście hektarów jest mnóstwo w każdym powiecie – ale to wystarczy dla mniejszych inwestorów. Uważam, że potencjał Centralnego Parku Inwestycyjnego w Dźwierznie, w połączeniu z dodatkowym węzłem autostradowym, pozwoli definitywnie rozwiązać problem jakiegokolwiek bezrobocia na terenie powiatu toruńskiego lub nawet szerzej. Liczba nowych miejsc pracy, które mogą tu powstać, sprawi, że raczej będziemy trwale „deficytowi” w zakresie rąk do pracy.

Jednak potencjał tych setek państwowych hektarów można będzie wykorzystać tylko wtedy, gdy w Dźwierznie wreszcie powstanie zapowiadany od wielu lat węzeł autostrady A1. W trakcie czwartkowej konferencji w sprawie utworzenia strefy ekonomicznej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk potwierdził, że projekt budowy dodatkowego węzła w Dźwierznie jest już bardzo zaawansowany. Wydarzenie z udziałem m.in. ministrów infrastruktury i rolnictwa, wojewody oraz przedstawicieli lokalnych samorządów pozwoliło ustalić wstępny harmonogram prac nad powstaniem Centralnego Parku Inwestycyjnego w Dźwierznie. Koordynatorem przedsięwzięcia będzie Pomorska Specjalna Strefa Inwestycyjna – działająca na terenach województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego spółka Skarbu Państwa, której zadaniem jest wsparcie przedsiębiorczości poprzez tworzenie atrakcyjnych warunków do rozwoju małych, średnich i dużych firm, m.in. poprzez kompleksową obsługę inwestorów.

– Angażuję się w ten temat od wielu lat i jestem zadowolony, że Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna zainteresowała się tym gruntem, postanowiła go ożywić i wykorzystać dla województwa – mówi wójt gminy Chełmża Jacek Czarnecki. – Kluczowe jest powstanie węzła A1. Dzięki niemu te grunty będą atrakcyjne dla naprawdę dużych inwestorów.

Tereny przyszłego Centralnego Parku Inwestycyjnego w Dźwierznie pozostają obecnie w gestii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który wydzierżawia je wyłącznie na okres 1 roku, tak by w przyszłości bez formalnych przeszkód można było rozpocząć organizowanie tu strefy ekonomicznej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *