Harcmistrz, nauczyciel, wychowawca. Jan Gulczyński świętował 80. urodziny

Powiat chełmiński
Fot. nadesłane

Urodził się w czasie wielkich światowych przemian. Przeżył wojnę, był świadkiem wyboru Karola Wojtyły na Tron Piotrowy oraz narodzin wolnej Polski. Swoje życie oddał młodzieży. I choć Jan Gulczyński jest już na emeryturze, nie zwalnia tempa i nadal cieszy się z każdej chwili spędzonej w szkole. W niej także obchodził swoje 80. urodziny.

Uroczystości w Szkole Podstawowej w Kijewie Królewskim zorganizowane zostały w piątek 1 lutego. Harcmistrz oraz wychowawca wielu pokoleń mieszkańców gminy zaproszony został na dwa spotkania – z uczniami oraz władzami samorządu województwa, nauczycielami i bliskimi.

REKLAMA

– Przed południem życzenia panu Janowi złożyła nasza młodzież – relacjonuje Beata Gieldarska-Grzyb, dyrektor placówki. – Nie zabrakło odśpiewania solenizantowi „Sto lat”, pieśni harcerskiej, a także wręczenia symbolicznego upominku. Wspólnie z nauczycielami i pracownikami szkoły uczniowie przygotowali antyramę wypełnioną zdjęciami. Te przedstawiały fotografie wykonane w trakcie zajęć tenisa oraz obozów wędrownych organizowanych przez naszego gościa. Przede wszystkim ukazaliśmy pana Jana, jako wieloletniego nauczyciela, druha i komendanta tutejszego ZHP.

Drugie spotkanie zorganizowane zostało o godz. 14.00. Udział w nim wzięli przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz Urzędu Gminy Kijewo Królewskie z wójtem Mieczysławem Misiaszkiem na czele, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Chełmińskiego Magdalena Pudło, a także delegacje klas i nauczyciele. Decyzją marszałka Piotra Całbeckiego, jubilatowi wręczono medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

– Należy docenić działalność pana Jana Gulczyńskiego na rzecz naszego województwa – mówiła Beata Krzemińska, wręczająca w imieniu marszałka medal jubilatowi. – Przez wiele lat pełnił on funkcję komendanta Hufca ZHP w Kijewie Królewskim, skupiającego blisko sto osób. W okresie swojej największej aktywności był miłośnikiem sportu i rekreacji, inicjatorem lokalnych wydarzeń sportowych, zawodów oraz organizatorem obozów wędrownych dla młodzieży.

Z inicjatywy Jana Gulczyńskiego w gminie odbywają się również uroczystości związane z narodowymi świętami i okolicznościowymi rocznicami. Dzięki staraniom 80-latka co roku w domach mieszkańców powiatu chełmińskiego pojawia się również Betlejemskie Światełko Pokoju.

Solenizant pochwalić się może także Nagródą Marszałka, którą odebrał w 2014 r. w kategorii „Budowa społeczeństwa obywatelskiego”. Jak podkreśla dyrektor szkoły, Jan Gulczyński wciąż te więzi w lokalnym społeczeństwie buduje.

– Pan Jan aktywnie uczestniczy w życiu naszej szkoły – zaznacza Beata Gieldarska-Grzyb. – Obecnie, mimo że jest na emeryturze, prowadzi zajęcia z tenisa stołowego. Jest nauczycielem i członkiem naszej szkolnej społeczności. Przede wszystkim jest jednak prawdziwym wzorem do naśladowania – nie tylko dla uczniów, ale również dla nauczycieli. W tym wyjątkowym dla nas wszystkich dniu życzyliśmy mu dużo zdrowia i radości z każdej nadchodzącej chwili.

A czego życzyłby sobie sam solenizant?

– Żeby Hufiec Kijewo Królewskie przetrwał – mówił podczas spotkania z uczniami i harcerzami. – Jest to jedyny hufiec jednogminny w naszej kujawsko-pomorskiej chorągwi.

Solenizant, wieńcząc szkolne spotkanie, poczęstował wszystkich tortem, ufundowanym przez samorząd gminy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *