Harcerze z Łubianki. Gotowi do pomocy

Box2 Łubianka Wiadomości
fot. nadesłane

Drużyna harcerska w Łubiance powstała przy Bibliotece – Centrum Kultury. Już niedługo będzie obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zbiórki mundurowe, rajdy, zloty, gry terenowe, zdobywanie sprawności i przede wszystkim pomoc potrzebującym. To codzienność młodych harcerzy z Łubianki.

7 Drużyna Harcerska w Łubiance zawiązała się w kwietniu zeszłego roku. Podlega pod Hufiec Chełmża, wchodzący w skład Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP. Początkowo zainteresowanie harcerstwem wśród najmłodszych mieszkańców Łubianki było bardzo duże. Czas zweryfikował jednak zapał młodzieży i w drużynie pozostało 24 najbardziej zaangażowanych członków – dwunastu harcerzy i tyle samo zuchów. Młodzi harcerze mają od 7 do 13 lat. 

REKLAMA

To są osoby, które naprawdę chcą coś robić, działać i żyć według Prawa Harcerskiego i Zuchowego – opowiada Danuta Pawłowska, drużynowa, pracownik Biblioteki – Centrum Kultury w Łubiance.

Drużyna składa się z jednego zastępu harcerzy i dwóch „szóstek” zuchowych. Harcerze i zuchy spotykają się co dwa tygodnie, naprzemiennie, na zbiórkach mundurowych. Raz w miesiącu organizowana jest wspólna zbiórka dla całej drużyny. Zbiórki przebiegają zgodnie z obrzędowością harcerską. Na początku harcerze stają w kręgu i śpiewają piosenkę na powitanie. 

Potem zastępowi składają raport, a następnie zaczynamy gawędę w kręgu. Przygotowujemy też różne gry i zabawy, które pomagają zrozumieć przekaz gawędy, żeby można było coś dobrego z niej wynieść – wyjaśnia Danuta Pawłowska.

Harcerze z Łubianki już w zeszłym roku zaczęli brać także udział w zlotach. Pojawili się m.in. na Zlocie Hufca w Unisławiu. Drużyna chętnie bierze także udział w rajdach. Delegacja pojechała w zeszłym roku do Inowrocławia po światełko betlejemskie, które potem zostało, podczas gminnej choinki, przekazane na ręce wójta gminy Łubianka. Drużyna zorganizowała także wigilię dla całego hufca, czyli ponad dwustu harcerzy. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku harcerze z Łubianki pojadą na swój pierwszy obóz. Punktem obowiązkowym jest także organizacja gier terenowych i zdobywania sprawności. To nie tylko dobry sposób na aktywizację ruchową, ale też mobilizacja do działania na rzecz wspólnego dobra i pracy nad sobą. Ideą zawiązania drużyny harcerskiej w Łubiance była przede wszystkim chęć przekazania najmłodszym wartości, mających ukształtować ich podejście do świata.

Pomagamy innym na miarę naszych możliwości. Uwrażliwiamy na ludzką krzywdę – mówi Danuta Pawłowska. 

Młodzi ZHP-owcy nie pozostają także obojętni na aktualną sytuację, związaną z epidemią koronawirusa i wprowadzonymi środkami ostrożności. Zbiórki zostały zawieszone, ale harcerze pozostają w stałej gotowości do pomocy. Osoby, które potrzebują wsparcia w zrobieniu zakupów czy codziennych czynnościach, mogą zgłaszać się do drużyny z Łubianki. Harcerze pomogą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *