HakRejada. Już niedługo rusza rekrutacja do nowego projektu BCK w Łubiance

Box1 Łubianka Wiadomości

Samodzielne przygotowanie gry mobilnej i planszowej, nauka tworzenia krzyżówek, rajd pieszy po Bydgoszczy i nagrywanie podcastów. To wszystko czeka na uczestników nowego projektu BCK pn. „HakRejada”, którego celem będzie przybliżenie postaci Mariana Rejewskiego. Rekrutacja chętnych rusza już w sierpniu.

Biblioteka – Centrum Kultury w Łubiance otrzymała dofinansowanie na realizację kolejnego projektu kulturalno-edukacyjnego. Zostanie on sfinansowany kwotą niemal 15 tys. zł przez Fundację BGK. Projekt pn. „HakRejada” realizowany będzie w ramach 2. edycji programu „Dzieci kapitana Nemo”, dedykowanego młodzieży w wieku 10-18 lat. Celem programu jest przybliżenie uczestnikom wybitnych – choć niekoniecznie powszechnie znanych – postaci historycznych. 

REKLAMA

– Nasz projekt ma na celu rozpowszechnienie wiedzy o Marianie Rejewskim, matematyku i kryptologu, który zasłynął tym, że jako pierwszy złamał kod niemieckiej maszyny Enigmy. Był także twórcą tzw. „bomby Rejewskiego” i prekursorem nowoczesnych metod łamania szyfrów, a jego dokonania miały niebagatelny wpływ na losy II wojny światowej – tłumaczy Danuta Kwiatkowska. – Projekt skierowany jest do młodzieży z gminy Łubianka. Chcemy zachęcić młodych ludzi do poznania nowej postaci historycznej, ale też wzmocnić ich poczucie wspólnoty i tożsamości narodowej.

BCK w ramach realizacji projektu postanowiła przygotować serię działań pozwalających spędzić wolny czas w kreatywny sposób. Po pierwsze, uczestnicy projektu będą mogli wziąć udział w grze mobilnej „Rejterada”, opartej o nowoczesne technologie, m.in. kody QR. Planowana jest także gra planszowa „Rejszówka”, związana z gminą Łubianka i postaciami historycznymi z regionu. 

– Młodzież będzie przygotowywać gry samodzielnie, co ma na celu nie tylko pobudzenie logicznego myślenia, ale także odsunięcie od ekranów telefonów i komputerów – tłumaczy Danuta Kwiatkowska.

Dodatkowo uczestnicy projektu wyruszą na rajd pieszy do Bydgoszczy i poznają miejsca związane z postacią Mariana Rejewskiego, a także nagrają samodzielnie kilka podcastów.

– Nagrywanie podcastów pobudza umysł, sprawia satysfakcję, a przede wszystkim pozwala na przebywanie wśród rówieśników i uczy współpracy oraz kreatywności – dodaje Danuta Kwiatkowska.

To jednak nie wszystko. Realizowane działania obejmą także naukę opracowywania krzyżówek i tworzenia innych form szaradziarskich. Na koniec projektu natomiast przewidziane jest posadzenie dębowej alei w celu uczczenia pamięci Mariana Rejewskiego i zainstalowanie przy niej dwóch stojaków ekspozycyjnych, prezentujących życie i dokonania matematyka.

– Młodzież chętnie szuka pozytywnych wzorców, takich, które potrafią swoim postępowaniem zmobilizować do działania. Poznanie osoby Mariana Rejewskiego pozwoli m.in. znaleźć osobę godną naśladowania, utwierdzić się w przekonaniu, że każdy z nas może dokonać rzeczy wielkich oraz że dobro ojczyzny zawsze powinno być na pierwszym miejscu – podsumowuje Danuta Kwiatkowska.

Rekrutacja do projektu ruszy już w sierpniu, a sam projekt zostanie zrealizowany do końca listopada i obejmie 44 godziny zajęć i warsztatów. Weźmie w nim udział łącznie 16 uczniów. Realizacja projektu pochłonie ponad 14,8 tys. zł. Udział w projekcie będzie dla uczestników całkowicie bezpłatny – mogą oni także liczyć na przekąski w trakcie warsztatów i koszulki promocyjne.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *