Grupa Weles z Wielkiej Nieszawki zgłoszona do nagrody ministerialnej

Box2 Wiadomości
Fot. Weles Grupa Historyczno-Eksploracyjna / Facebook

Poseł z Torunia Paweł Szramka złożył do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wniosek o zgłoszenie Grupy Historyczno – Eksploracyjnej Weles do nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Chodzi o ich odkrycie, którego dokonali pod koniec września w Cierpicach.

26 września 2020 r. Grupa Historyczno – Eksploracyjna Weles z Wielkiej Nieszawki, podczas poszukiwań za pomocą wykrywaczy metali, odnalazła w Cierpicach pod Toruniem 150 wyrobów z brązu. Były to fragmenty końskiej uprzęży, liczące 2,5 tys. lat. To pierwsze tego typu odkrycie w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

20 października 2020 r. członkowie Weles znaleźli kolejnych kilkadziesiąt artefaktów, m.in. okucia pasa, liczące 1,5 tys. lat czy fragmenty zabytkowej biżuterii. Poseł Paweł Szramka złożył do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wniosek o zgłoszenie grupy Weles do nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu za znalezienie zabytku posiadającego znaczną wartość historyczną. Poseł podkreśla, że grupa spełnia wszystkie ustawowe wymagania do otrzymania nagrody.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *