Grupa Weles z kolejnym skarbem. Tym razem odkryto sakiewkę potopową

Box2 Wiadomości
Fot. Weles Grupa Historyczno-Eksploracyjna

Grupa Historyczno – Eksploracyjna Weles z Wielkiej Nieszawki to odkrywcy skarbu z Cierpic. Pod koniec września eksploratorzy odnaleźli kilkaset fragmentów końskiej uprzęży z brązu, liczące 2,5 tys. lat. Teraz natknęli się srebrne monety z XVI i XVII wieku.

Do kolejnego odkrycia doszło w zeszłym tygodniu. Na poszukiwania, jak informuje grupa na swoim fanpage’u, wybrali się Artur Rybski i Sławomir Grabowski. Zaczęło się od znalezienia jednej, srebrnej monety. Ostatecznie udało się znaleźć 38 srebrnych monet, zalegających na powierzchni zaledwie 10 cm.

REKLAMA

Prawdopodobnie więc natrafiliśmy na tzw. sakiewkę potopową z srebrnymi monetami z XVI i XVII wieku – informują eksploratorzy.

Odkrycie zostało nazwane sakiewką potopową, ponieważ monety trafiły do ziemi prawdopodobnie w 2. połowie XVII wieku, czyli w czasach potopu szwedzkiego. W tym okresie zacięte walki ze Szwedami toczono także pod Toruniem. Wojewódzki Konserwator Zabytków został już powiadomiony o odkryciu. Po konserwacji monety zasilą zbiory muzeum.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *