Grupa Iskra z Gminy Wielka Nieszawka zbliża się do końca kolejnego sezonu

Box2 Sport Wielka Nieszawka
fot. nadesłane

Olender Iskra Wielka Nieszawka jest szkółką, której adepci wjeżdżają na kolarskie salony. W tym roku mają już za sobą starty nie tylko na poziomie wojewódzkim, ale i ogólnopolskim. Przed nimi jeszcze jeden start, który zwieńczy miniony sezon. Potem odbędzie się kolejny nabór.

Iskra to grupa kolarska, którą kilkadziesiąt lat temu stworzył i prowadził trener Józef Dąbrowski. Ma on w swoim dorobku wyszkolenie kilku mistrzów areny krajowej, w tym Michała Gołasia (Team Sky, obecnie Team Ineos), olimpijczyka z Londynu, mistrza Polski, uczestnika takich wyścigów jak: Giro d’Italia oraz Vuelta a España, aktywnie wspierającego młodą Iskrę. Ze strony mistrza młodzi kolarze mogą liczyć m.in. na serwis rowerowy, części czy wyposażenie. Czasem pojawia się nawet na treningach.

REKLAMA

Dziś Iskra to jedna z sekcji, Stowarzyszenia Olender Sport, które od czterech lat działa na terenie gminy Wielka Nieszawka. Założycielem oraz prezesem stowarzyszenia jest Arkadiusz Talarek. Jego celem jest propagowanie sportu oraz pomoc młodzieży w rozwijaniu ich umiejętności. Pozostałe sekcje zajmują się tenisem stołowym, piłką siatkową i pływaniem. Stowarzyszenie zrzesza dzieci i młodzież z terenu gminy. Na dzień dzisiejszy jest ich 134 członków. Szkółka kolarska liczy obecnie dziesięciu zawodników, w tym jedną zawodniczkę. Wszyscy w wieku od 10 do 14 lat. Już od dwóch lat zajęcia i treningi odbywają się pod okiem trenera Łukasza Ochockiego, który dla młodzieży sam może być przykładem. Jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski na szosie oraz na torze. Był również członkiem kadry narodowej juniorów, a także zawodnikiem młodzieżowej grupy kolarskiej U23. Swoje doświadczenie wykorzystuje przy szkoleniu młodych zawodników. 

– W Iskrę bardzo mocno angażują się rodzice. Kibicują, wspierają, pomagają organizować wyjazdy. Za to wszystko należy im bardzo podziękować, tak jak dyrekcji i pracownikom Szkoły w Cierpicach, Wójtowi oraz gminnemu samorządowi za pomoc, w organizacji zawodów na terenie gminy – mówi Arkadiusz Talarek. Urząd Gminy zapewnia również wsparcie finansowe dla sekcji, jak i całego Stowarzyszenia.

W tym roku zawodnicy Iskry  mają już za sobą dziesięć startów. Brali udział w zawodach rangi wojewódzkiej i międzywojewódzkiej, wliczając w to ogólnopolskie Mistrzostwa Szkółek Kolarskich. W tym czasie nie obyło się bez większych lub mniejszych sukcesów. Ważnym osiągnięciem był wyścig w Małym Rudniku, gdzie w pierwszej dziesiątce w kategorii „żak” znalazło się aż czworo zawodników Iskry. Najlepiej pojechał wtedy Kamil Filipiak, który zajął ostatecznie 3. miejsce. Sukcesem były niewątpliwie również Mistrzostwa Polski Szkółek, podczas których Igor Kamiński wywalczył 10. miejsce w VII klasach. O taką pozycję było niełatwo, z uwagi na dużą konkurencję – na linii startu ustawiło się tam bowiem blisko siedemdziesięciu rywali. Wyścig był bardzo zacięty, a ostateczna pozycja Igora Kamińskiego świadczy o tym, że nieszawska młodzież nie boi się sięgać po najwyższe cele. Poza aspektem sportowym ważna jest jednak również dobra zabawa, a tej podczas startów nie brakuje. Zawodnicy na rowerach nie tylko walczą o zwycięstwo, ale również dają wyraz swojej pasji. 

Na Iskrę czeka w najbliższym czasie jeszcze jedno wyzwanie. Ostatni wyścig w sezonie. Tym razem areną zmagań będzie trasa w Golubiu-Dobrzyniu. Będzie to ostatni w tym roku sprawdzian i ostatnia okazja do zaprezentowania się w oficjalnych zawodach. Choć początek sezonu stał pod znakiem zapytania, ciężka praca młodych zawodników nie poszła na marne. Epidemia nieco opóźniła, ale nie zatrzymała zmagań kolarzy. Start w Golubiu-Dobrzyniu podsumuje sezon. Zawodnicy mają więc jeszcze jedną szansę na udowodnienie swojej wysokiej formy kolarskiej.

Na jesieni planowany jest kolejny nabór do Iskry. Młodzi fani dwóch kółek będą mieli okazję zasilić szeregi zespołu jeszcze przed rozpoczęciem okresu przygotowawczego do nowego sezonu.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *