Goście z Ukrainy zachwyceni Obrowem. “O takim standardzie możemy tylko pomarzyć”

Obrowo Wiadomości
Fot. nadesłane

W środę 28 listopada samorządowcy z gminy Obrowo gościli delegację z Ukrainy. W jej skład weszli: Ruslan Nesterow – wójt gminy Slobidka Kulczijewetska, Denys Szewczuk – doradca wójta ds. zagranicznych, Borys Syrota – przedstawiciel szpitalnej rady gminy oraz Jaroslaw Slawinskyj – radny rady gminy. Towarzyszył im ojciec paulin Maciej Byblewski – który od sierpnia tego roku prowadzi posługę kapłańską na terenie Kamieńca Podolskiego na Ukrainie, pomysłodawca spotkania obojga wójtów.

Samorządowcy z gminy Slobidka Kulczijewetska wraz z wójtem gminy Obrowo Andrzejem Wieczyńskim i Marzeną Słupczewską redaktorką naczelną „Kuriera Obrowa”, dzięki uprzejmości Krystyny Zaleskiej dyrektorki Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu, zapoznali się z pracą lekarzy i pielęgniarek oraz urządzeniami medycznymi, z których  korzysta się na oddziale rehabilitacji i urologii. Następnie, dzięki komendantowi Komisariatu Policji w Dobrzejewicach Ireneuszowi Lewandowskiemu, goście zwiedzili nowy budynek Policji w Dobrzejewicach. Uczestniczyli w bardzo ciekawym pokazie przygotowanym przez policjantów z bazy kynologicznej KMP, zajmujących się szkoleniem psów patrolowych, tropiących oraz do zadań specjalnych.

REKLAMA

Delegacja ukraińskich samorządowców była pod wielkim wrażeniem wyposażenia budynku, sprzętu, samochodów policyjnych, ale także możliwości policjantów z dobrzejewickiego komisariatu, o których w ich gminie, póki co „mogą tylko pomarzyć” – jak podkreślił na spotkaniu ukraiński wójt Ruslan Nesterow.

Odwiedzono również kościół w Dobrzejewicach, Zespół Szkół w Dobrzejewicach, gdzie uczy się trójka dzieci pochodzenia ukraińskiego. Po zapoznaniu się z pracą nauczycieli i zwiedzeniu szkoły, delegacja ukraińskich samorządowców zwiedziła także Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Obrowie z siedzibą w Dobrzejewicach, który stanie się niejako wzorem dla wójta Nesterowa, ponieważ podobny ośrodek chciałby wybudować w Slobidce Kulczijewetskiej.

W dalszej kolejności zwiedzono dworek w Obrowie, siedzibę Urzędu Gminy, a także Zespół Szkół w Osieku nad Wisłą – Szkołę Podstawową i Samorządowe Przedszkole, a także Publiczną Szkołę Muzyczną I-go stopnia w Osieku nad Wisłą i Filię Osieckiego Domu Kultury w Osieku. Na spotkaniu w Osieku nad Wisłą gości z Ukrainy powitała Osiecka Kapela Ludowa im. Kamińskich.

Po całodniowym zwiedzaniu gminy Obrowo wójtowie obu gmin podpisali w Zajeździe „Rytkówka” w Obrowie list intencyjny o współpracy zmierzającej do popierania rozwoju i pogłębiania stosunków partnerskich we wszystkich obszarach, w których jest możliwa oraz pożądana będzie wymiana doświadczeń, a także w dziedzinach kultury, edukacji, sportu i turystyki.

– Delegacja ukraińskich samorządowców była pod wielkim wrażeniem – mówi Marzena Słupczewska z Urzędu Gminy w Obrowie. – Byli u nas po raz pierwszy i bardzo im się podobało, byli po prostu zachwyceni. Ich gmina działa dopiero od tego roku, wójt objął swoje stanowisko po raz pierwszy na trzy lata. Chcą u siebie rozbudować szkołę, chcą też stworzyć ośrodek zdrowia. Dlatego chcieliśmy, żeby zobaczyli jak to jest u nas. Wydaje mi się, że oni patrzą na nas tak, jak my do niedawna patrzyliśmy na Zachód. Niektóre pomysły, które widzieli u nas, będą chcieli wdrażać u siebie. Byli zaskoczeni faktem, że aż tyle można w gminie zrobić. Nie sądzili, że w aż tak wielkim zakresie to zobaczą. To przemili, sympatyczni, życzliwi i otwarci ludzie. Kiedy zobaczyli, jak grają nasi z kapeli osieckiej im. Kamińskich byli zauroczeni tym, że osoby starsze grają z młodymi. Że odbywa się to u nas pokoleniowo. Oni też mają zespoły, ale raczej uczą się muzyki w szkołach, a nie z pokolenia na pokolenie.

Rewizyta została zaplanowana na wiosnę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *