Goście z Ukrainy z wizytą w Starostwie Powiatowym

Box2 Wiadomości
fot. Agnieszka Niwińska

Wczoraj na zaproszenie starosty powiatowego przybyli prof. hon. Krzysztof Sikora – konsul honorowy Ukrainy i prezydent Wyższej Szkoły Gospodarki oraz prof. Swietłana Kaszuba i dr Robert Brudnicki. Tematem spotkania była kwestia współpracy powiatu toruńskiego z ukraińskim odpowiednikiem jednostki samorządowej.

Witając zaproszonych gości, starosta Marek Olszewski powiedział:

REKLAMA

Bardzo się cieszę, że do tego spotkania doszło. Jesteśmy bardzo otwarci na ideę współpracy międzynarodowej, bo nigdy nie poznaje się sąsiadów lepiej, niż współpracując na poziomie regionalnym. Chcielibyśmy nawiązać takie kontakty i sformalizować je tak, by móc obopólnie korzystać z wymiany doświadczeń, ułatwić współpracę gospodarczą i umożliwić kontakty młodzieży.

Było to drugie robocze spotkanie. Poprzednie, w maju, odbyło się w Bydgoszczy w siedzibie WSG. We wczorajszych rozmowach wzięli udział także wicestarosta Michał Ramlau oraz naczelnik WESSiP Andrzej Pabian.

Konsul honorowy Ukrainy Krzysztof Sikora stwierdził, że przyjechał z wieloma propozycjami:

Bardzo intensywnie rozmawialiśmy o idei współpracy z Ukrainą i o znalezieniu tam partnera dla Powiatu Toruńskiego. Chcieliśmy, żeby to był ukraiński odpowiednik powiatu, żeby był łatwo dostępny komunikacyjnie i żeby był interesujący na wielu płaszczyznach.

Pakiet informacji o powiecie wraz z ofertą współpracy trafi teraz za pośrednictwem konsula do potencjalnych ukraińskich partnerów. Jesienią planowany jest wyjazd na Ukrainę w celu ustalenia szczegółów współpracy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *