GOPS w Łysomicach przyjmuje zgłoszenia telefoniczne od osób potrzebujących

Box2 Łysomice Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej ograniczył możliwość przyjmowania interesantów. Nie oznacza to jednak, że seniorzy i osoby potrzebujące pomocy zostały pozostawione samym sobie. Mogą liczyć na wsparcie pracowników i wolontariuszy. 

Unikanie bezpośrednich kontaktów to najwłaściwsza metoda ograniczania ryzyka rozprzestrzeniania się choroby COVID-19. Samorządy i podległe im jednostki robią wszystko, aby zatroszczyć się o zdrowie swoich pracowników i mieszkańców. Łysomicki GOPS również apeluje o ograniczenie wizyt i zaleca kontakt telefoniczny. Jednocześnie osoby starsze, które szczególnie powinny o siebie dbać i pozostawać w najbliższych dniach w domach, mogą liczyć na wsparcie pracowników socjalnych. 

REKLAMA

W pierwszej kolejności kontaktowaliśmy się z rodzinami osób starszych i niepełnosprawnych. Mobilizowaliśmy członków rodzin do większej czujności i pomocy, np. w robieniu zakupów – zaznacza Aneta Kalinowska, zastępca kierownika GOPS-u Łysomice.

Organizacja pracy w ośrodku została w dużej mierze podporządkowana wytycznym Urzędu Wojewódzkiego dla opiekunek środowiskowych, dotyczących realizacji usług opiekuńczych.

Opiekunki środowiskowe zostały zobligowane do podejmowania czynności niezbędnych w rodzinie, czyli zrobienia zakupów czy zaopatrzenia w środki higieniczne i leki. Te zadania realizowane są bez konieczności bezpośredniego kontaktu – wyjaśnia Aneta Kalinowska.

Inaczej sytuacja wygląda w odniesieniu do osób o ograniczonej sprawności ruchowej, które wymagają pomocy przy takich czynnościach jak przebieranie czy mycie. Siłą rzeczy wiąże się to z bezpośrednim kontaktem pomiędzy pacjentem a pracownikiem socjalnym. W tym wypadku potrzebna jest zgoda rodziny i pacjenta, aby opiekunka przychodziła do domu.

Dodatkowo dzwonimy też do osób potrzebujących, żeby czuły, że nie zostały pozostawione bez wsparcia. Osoby starsze mają potrzebę rozmowy, czują się dzięki temu bezpieczne. Te osoby wiedzą, że mogą w każdej chwili do nas zadzwonić – mówi Aneta Kalinowska.

Do łysomickiego GOPS-u mogą także zgłaszać się wolontariusze, czyli osoby chcące nieodpłatnie pomóc innym w codziennych czynnościach. Kilka osób już wyraziło chęć zaangażowania w pracę na rzecz lokalnej społeczności, m.in. strażacy z OSP. Pomoc wolontariuszy polega na zakupie żywności, środków higienicznych czy leków i ich dostarczaniu do osoby potrzebującej. GOPS apeluje, aby pamiętać o osobach potrzebujących z bliskiego sąsiedztwa i pomagać osobom o obniżonej odporności unikać konieczności wychodzenia na zewnątrz.

Z GOPS-em w Łysomicach można kontaktować się telefonicznie, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00, pod nr. tel.: (56) 674 89 30, 508 394 505, 798 320 078 oraz 501 804 049 lub mailowo na adres: sekretariat@gopslysomice.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *