GOPS w Łubiance wspiera mieszkańców. “Nie muszą obawiać się opóźnień”

Box2 Łubianka Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Podopieczni GOPS-u proszeni są o załatwianie swoich spraw mailowo i telefonicznie, ale jeśli sytuacja tego wymaga, to możliwe jest umówienie bezpośredniego spotkania. Działalność Dziennego Domu Pobytu została zawieszona, ale asystenci rodziny dalej pracują. Na wsparcie, w ramach programu „Wspieraj seniora”, mogą też liczyć osoby starsze.

Gwałtowny wzrost zakażeń skutkuje kolejnymi obostrzeniami. Jerzy Zająkała, wójt gminy Łubianka, w trosce o bezpieczeństwo pracowników i mieszkańców zdecydował o ograniczeniu dostępu interesantów do Urzędu Gminy i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Nie oznacza to jednak, że GOPS przestał funkcjonować. Ośrodek działa, tylko na zmienionych zasadach. Pracownicy zostali podzieleni na dwie grupy i każda z nich w połowie czasu pracy pracuje stacjonarnie, a w połowie zdalnie. Wszystkie dotychczasowe obowiązki pracowników socjalnych realizowane są bez opóźnień. Mieszkańcy nie muszą obawiać się m.in. nieterminowych wypłat świadczeń rodzinnych czy świadczenia wychowawczego 500+.

REKLAMA

Pracujemy na zmianę, dzięki czemu, jeśli pojawi się zakażenie COVID-19, to z pracy wyłączony będzie tylko jeden zespół, a nie wszyscy pracownicy. Realizujemy swoje obowiązki z tak samo dużym zaangażowaniem, jak przed pandemią, więc mieszkańcy nie muszą się obawiać opóźnień, np. w weryfikacji ich wniosków o świadczenia czy Karty Dużej Rodziny – zapewnia Janusz Brzoska, kierownik GOPS-u. – Na szczęście do tej pory jeszcze żaden z naszych pracowników ani podopiecznych nie zachorował na koronawirusa.

Budynek GOPS-u przy ul. Toruńskiej 97 pozostaje zamknięty, ale możliwe jest umówienie bezpośredniej wizyty telefonicznie, a nawet za pośrednictwem domofonu. Pracownicy i dyrekcja ośrodka zachęcają jednak mieszkańców do telefonicznego i mailowego załatwiania swoich spraw w trosce o wspólne bezpieczeństwo. Swoje obowiązki w dalszym ciągu realizują też asystenci rodzinni.

Żaden z naszych mieszkańców nie został pozbawiony niezbędnej pomocy. Praca terenowa asystentów rodziny i pracowników środowiskowych w obecnej sytuacji epidemicznej nie jest łatwa, ale jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni. Posiadamy maski, środki dezynfekcyjne, przyłbice, rękawiczki. W środki ochrony osobistej jesteśmy na bieżąco zaopatrywani przez starostwo, a także przez Urząd Gminy w Łubiance – zapewnia Janusz Brzoska. 

GOPS w Łubiance aktywnie wspiera także seniorów, m.in. uczestnicząc w rządowym programie „Wspieraj seniora”. Program zakłada pomoc w dostarczeniu niezbędnych produktów do domu seniora, co ma na celu ograniczenie konieczności wychodzenia osób starszych na zewnątrz podczas pandemii i w ten sposób zwiększenie ich bezpieczeństwa. Wszystkie osoby, które potrzebują pomocy w dostarczeniu artykułów pierwszej potrzeby, mogą zadzwonić na bezpłatną infolinię: (22) 505 11 11. Pracownicy GOPS-u będą dostarczać artykuły spożywcze, leki i środki higieny osobistej. Program kierowany jest do seniorów powyżej 70. roku życia, ale w szczególnych przypadkach pomoc może być udzielona osobie młodszej.

Będziemy też przystępować do programu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, polegającego na dowożeniu do seniorów powyżej 65. roku życia, osób niepełnosprawnych i samotnych gorących posiłków. Na chwilę obecną jesteśmy na etapie tworzenia docelowej grupy odbiorców programu – podsumowuje Janusz Brzoska.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *