Gminne pejzaże. W gminie Wielka Nieszawka odbył się plener malarski dla młodzieży

Box2 Wielka Nieszawka
Fot. nadesłane

Uzdolnieni plastycznie uczniowie z klas szkół podstawowych i gimnazjalnych doskonalili swój warsztat artystyczny podczas pleneru malarskiego. Pracowali w dwóch malowniczych lokalizacjach – w Olenderskim Parku Etnograficznym i w Dybowie nad Zieloną Strugą (przysiółek Cierpic). Efekty ich pracy dziś można obejrzeć na wystawie w Gminnym Centrum Kultury w Małej Nieszawce, a już niedługo… będą do kupienia. Obrazy zostaną przekazane na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

– W plenerze wzięła udział uzdolniona plastycznie młodzież ze starszych klas szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych. Warsztaty poprowadziły dwie artystki, absolwentki malarstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, Milena Wiśniewska i Katarzyna Spadło – informuje wójt Krzysztof Czarnecki. – W programie warsztatów zawarto instruktaż przeprowadzony przez prowadzące, porady dotyczące prawidłowego kadrowania obrazu, zaznajomienie się z zasadami perspektywy w malarstwie, doboru kolorów, mieszania nowych barw z podstawowej palety kolorów i innych technik malarskich. Instruktorki przez cały czas trwania zajęć dokonywały korekt oraz odpowiadały na pytania uczestników – dodaje wójt.

REKLAMA

Młodzi malarze pracowali w wyjątkowo urokliwych zakątkach gminy. Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, skansen z bezcennymi przykładami architektury osadników olenderskich, a także Dybowo położone nad Zieloną Strugą, największą rzeką Puszczy Bydgoskiej – to idealne lokalizacje zwłaszcza dla pejzażystów. Malowanie wypełniło cały pierwszy dzień pleneru (wtorek 11 czerwca).

Wszyscy uczestnicy zostali zaopatrzeni w podobrazia malarskie, na których mogli stworzyć swoje dzieła sztuki, oraz zestawy pędzli i farb. Wójt przekazał też uczestnikom upominki – akcesoria malarskie. W ramach pleneru instruktorki także namalowały własne pejzaże.

W środę 12 czerwca odbył się uroczysty wernisaż w Gminnym Centrum Kultury w Małej Nieszawce, prezentujący owoce wytężonej pracy podczas pierwszego dnia malarskiego pleneru. Wziął w nim udział wójt Krzysztof Czarnecki wraz z innymi przedstawicielami Urzędu Gminy. Wójt pogratulował młodym artystom.

Prace uczestników malarskiego pleneru można będzie przez pewien czas oglądać w Gminnym Centrum Kultury.

– Obrazy namalowane przez dzieci zostaną przekazane na aukcję podczas kolejnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – zapowiadają urzędnicy.

Dwudniowy plener malarski został zorganizowany w ramach projektu „Kwartalne spotkania ze sztuką”, który uzyskał finansowanie z budżetu partycypacyjnego gminy Wielka Nieszawka na rok 2019. Wcześniej w cyklu „Kwartalnych spotkań ze sztuką” odbyły się spektakle Impresaryjnego Teatru „Afisz” z Torunia.

Właśnie trwa nabór propozycji projektów do zrealizowania w ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2020. Swoje pomysły mieszkańcy gminy w wieku powyżej 16 lat mogą zgłaszać do 12 lipca. Do podziału jest w sumie 148 tys. zł – z tego połowa przeznaczona będzie na zadania z tzw. puli lokalnej (czyli służącej mieszkańcom poszczególnych wsi), a 50 proc. pójdzie na zadania z puli ogólnogminnej (skierowanej do wszystkich mieszkańców gminy). To sami mieszkańcy zdecydują, co warto zrobić w gminie za te pieniądze. Od 23 września do 11 października potrwa głosowanie. Które projekty mieszkańców zostaną zrealizowane w 2020 r., dowiemy się jeszcze w październiku. Więcej informacji oraz szczegółowy regulamin składania wniosków dostępne są na stronie Urzędu Gminy: www.wielkanieszawka.pl w zakładce „Budżet partycypacyjny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *