Gminie Wielka Nieszawka przyznano blisko 1,5 mln zł w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych

Box2 Wielka Nieszawka
fot. nadesłane

Epidemia koronawirusa znacząco odbiła się na kieszeniach nie tylko przedsiębiorców, ale i samorządów. Przygotowane przez rząd tzw. tarcze antykryzysowe mają pomóc w uporaniu się ze skutkami gospodarczej zapaści. Wsparcie trafi również do samorządów. Gmina Wielka Nieszawka otrzymała 1 490 503 zł na rozwój inwestycji. 

Fundusz Inwestycji Samorządowych to rządowy program mający na celu wsparcie gmin, miast i powiatów w związku z trudną sytuacją w czasie epidemii. Środki, jakie można uzyskać, wahają się od kwoty 0,5 mln zł do aż 93 mln zł. Łącznie w skali kraju w ramach Funduszu zarezerwowano 6 mld zł – 5 mld zł dla gmin i miast oraz 1 mld zł dla powiatów. Uzyskane wsparcie pomoże zatem zarówno większym miastom, jak i mniejszym miejscowościom. Gminy wiejskie i miejsko-wiejskie liczyć mogą łącznie na 2,6 mld zł. 

REKLAMA

Wiele samorządów boryka się z trudnościami, a sami samorządowcy starają się ożywić gospodarkę przeprowadzaniem inwestycji. Tarcza dla samorządów może znacznie przyczynić się do rozruszania mechanizmów inwestycyjnych na poziomie lokalnym. Wsparcie jest bezzwrotne. Wysokość przyznawanych środków z Funduszu Inwestycji Samorządowych ustalana była na podstawie relacji wydatków majątkowych oraz zamożności gmin i powiatów. Gmina Wielka Nieszawka na rozwój inwestycji otrzymała 1 490 503 zł. 26 czerwca w Starostwie Powiatowym w Toruniu odbyło się spotkanie lokalnych samorządowców z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim, inaugurujące pomoc z Funduszu Inwestycji Samorządowych. Uczestniczył w nim również wójt gminy Wielka Nieszawka Krzysztof Czarnecki. Obecny był również 6 lipca w Chełmży, w trakcie wizyty premiera Mateusza Morawieckiego. W trakcie spotkania z samorządowcami premier wręczył im vouchery w ramach Funduszu. 

– To dla mnie radosna chwila, kiedy wspólnie możemy rozmawiać o inwestycjach – mówił w trakcie spotkania premier Mateusz Morawiecki. – Inwestycje to najlepszy sposób wyjścia z kryzysu. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się wykorzystać dobry stan finansów państwa i nie czekać na to, aż samorządy popadają, a firmy zbankrutują. Postanowiliśmy działać tu i teraz.

– Te pieniądze są potrzebne samorządom w Polsce. Otrzymaliśmy blisko 1,5 mln zł, które posłużą do wykonania inwestycji – zapewniał nas po spotkaniu wójt Krzysztof Czarnecki.

Wiadomo już, że pieniądze do samorządów trafią. To, czego nie wiadomo, to kiedy to nastąpi. Vouchery zostały już co prawda wręczone, jednak informacji o konkretnym terminie wypłacenia środków nie ma. To z kolei utrudnia na razie planowanie konkretnych inwestycji.

– Nie wiadomo, kiedy otrzymamy te pieniądze. Póki co nie ma jeszcze odpowiednich przepisów. Nie możemy zaplanować konkretnych inwestycji, nie wiedząc, kiedy pieniądze zostaną nam przekazane. To problem wszystkich samorządów – wyjaśnia wójt gminy Wielka Nieszawka. 

Trudno więc przewidzieć, kiedy można się spodziewać efektów przyznania środków, ale same pieniądze są potrzebne przy wychodzeniu z kryzysu. Projekt finansowany jest przez Fundusz COVID-19. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *