Gmina Zławieś Wielka szykuje się na dożynki. Gwiazdą wieczoru będzie…

Box2 Wiadomości Zławieś Wielka
Fot. Łukasz Piecyk

Żniwa przeszły już do historii. Teraz czas na wielkie świętowanie. W świetlicach wiejskich oraz zaciszach gospodarstw trwają ostatnie prace przy witaczach i dożynkowych wieńcach. Które dzieło zwycięży w tym roku? Tego dowiemy się już za dwa tygodnie.

Znów będzie radośnie i kolorowo! Gminne dożynki odbędą się w sobotę 31 sierpnia. Rozpocznie je uroczysta msza święta, zaplanowana na godz. 14.00 w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Złejwsi Wielkiej. Tuż po niej, w barwnym korowodzie, rolnicy, mieszkańcy i zaproszeni goście przejdą na plac dożynkowy w Złejwsi Małej.

REKLAMA

Podczas uroczystych przemów nie zabraknie podsumowania żniw i całorocznej pracy gospodarzy. Jak co roku wójt Jan Surdyka nagrodzi wyróżniających się rolników drobnymi upominkami i listami gratulacyjnymi.

– Nie zabraknie także tradycyjnego poświęcenia dożynkowego chleba, podzielenia się nim z mieszkańcami i udzielenia błogosławieństwa – zapowiada Paulina Zakierska z Urzędu Gminy w Złejwsi Wielkiej.

W trakcie kilkugodzinnej zabawy na gości czekać będzie wiele atrakcji. Jak co roku wyłonione zostaną najpiękniejsze witacze i wieńce.

– Sołectwo, którego praca zwycięży, otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 450 zł – dodaje przedstawicielka urzędu. – Laureaci kolejnych miejsc odbiorą odpowiednio vouchery na 400 zł i 350 zł. W tym konkursie nikt nie będzie przegrany, ponieważ nagrodzimy wszystkich. Za każdy stworzony witacz i wieniec przekażemy sołectwu po 150 zł. 

Jak co roku na licznych straganach wystawione zostaną potrawy i przetwory pań z Kół Gospodyń Wiejskich. Będą lody, wata cukrowa i kiełbaski z grilla czy tradycyjna grochówka

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych: dmuchańców, fotobudki, licznych zabaw i konkursów.

O doskonałą zabawę zadbają ze sceny: orkiestra dęta, zespół Melodia, Harmonia, Aristos, a także gwiazda wieczoru – grupa After Party, która zagra swoje największe przeboje. Te z dnia na dzień biją rekordy popularności. Utwór „Bujaj się” obejrzało na portalu YouTube ponad 21 mln osób, a piosenka „Tylko ona jedyna” wyświetlona została ponad 54 mln razy i liczba ta wciąż rośnie. 

– Tegoroczne dożynki zakończą się zabawą taneczną – dodaje Paulina Zakierska.

W tym roku mieszkańcy będą mieli okazję celebrować święto plonów także w sąsiedniej gminie. Samorząd, wraz z gminą Dąbrowa Chełmińska, zorganizuje dwa rajdy rowerowe. Cykliści poruszać się będą po ścieżkach rowerowych, na drogach zaliczanych do tras powiatowych oraz gminnych, a także drogach śródleśnych i śródpolnych. Każdy uczestnik otrzyma pakiet startowy, w skład którego wejdą koszulka, mapa, woda i drobne gadżety gminne. Start jest bezpłatny.

Pierwszy przejazd odbędzie się w sobotę 24 sierpnia. Rowerzyści wyruszą w 15-kilometrową trasę ze Złejwsi Wielkiej na dożynki do Otowic. Tydzień później przygotowana zostanie rewizyta.

Na uczestników obu rajdów czekać będzie niespodzianka. W trakcie dożynek wśród cyklistów rozlosowany zostanie rower ufundowany przez sponsorów wydarzenia.

3 thoughts on “Gmina Zławieś Wielka szykuje się na dożynki. Gwiazdą wieczoru będzie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *