Gmina Zławieś Wielka: Refundacja za likwidację kopciuchów

Box2 Wiadomości Zławieś Wielka
Fot. Łukasz Piecyk

Mieszkańcy gminy Zławieś Wielka już niedługo będą mogli wziąć udział w naborze na dofinansowanie do wymiany starych kotłów na ekologiczne źródła ciepła. Można na ten cel uzyskać 3 tys. zł.

Gmina Zławieś Wielka przystąpiła do realizacji programu pn. „Stop dla smogu” w edycji na 2021 r., który w całości finansowany jest z budżetu gminy. Polega on na dofinansowaniu wymiany bądź likwidacji nieefektywnych źródeł ciepła, czyli tzw. kopciuchów. Nabór do programu rusza 22 marca 2021 r. Dokumenty mieszkańcy gminy Zławieś Wielka będą mogli składać do 16 kwietnia 2021 r.

REKLAMA

– Możliwość dofinansowania będzie przysługiwać, jeżeli w budynku, obok ogrzewania węglowego, nie istnieje żadne inne ekologiczne źródło ciepła, takie jak kocioł na paliwo stałe, kocioł gazowy, kocioł olejowy, kocioł elektryczny lub podłączenie do sieci ciepłowniczej, kominek z płaszczem wodnym czy kominek z dystrybucją ciepłego powietrza. Budynek musi być wykorzystywany wyłącznie na cele mieszkaniowe – tłumaczy Justyna Przybyszewska, inspektor ds. pozyskiwania środków zewnętrznych w Urzędzie Gminy Zławieś Wielka.

Jakie jeszcze warunki musi spełnić osoba ubiegająca się o dofinansowanie? Przede wszystkim musi mieć prawo do dysponowania nieruchomością, zlokalizowaną na terenie gminy Zławieś Wielka, w której ma nastąpić wymiana kotła. Wnioskodawca nie może mieć także wobec gminy żadnych zaległości finansowych, m.in. z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi czy opłat za podatek od nieruchomości. Musi także odprowadzać na rzecz gminy podatek dochodowy. Otrzymane dofinansowanie można spożytkować na wymianę starych kotłów na kotły na paliwa stałe, kotły gazowe, kotły olejowe, kotły elektryczne lub podłączenie do sieci ciepłowniczej. 

– Bardzo istotne jest, że wszystkie materiały oraz urządzenia, które zostaną użyte do realizacji przedsięwzięcia, muszą spełniać wymagania wynikające z obowiązujących norm oraz być fabrycznie nowe – przestrzega Justyna Przybyszewska. – Przykładowo kotły na paliwa stałe muszą być urządzeniami klasy 5. oraz posiadać klasę efektywności energetycznej min. A w przypadku kotów na biomasę lub min. B w przypadku kotłów na paliwa kopalne. Podobnie kotły na paliwa ciekłe i gazowe muszą spełniać wymagania klasy energetycznej min. A.

Trend czystego ogrzewania widoczny jest w Polsce już od kilku lat. Stare, nieefektywne kotły to duże zagrożenie dla środowiska naturalnego. Przyczyniają się m.in. do powstawania szkodliwego smogu, którego skutkami zdrowotnymi jest większa zachorowalność m.in. na choroby układu oddechowego, układu krążenia, układu nerwowego i nowotwory. 

– Samorządy starają się walczyć z zanieczyszczeniem powietrza i zachęcać mieszkańców do większej troski o naszą planetę – dodaje Krzysztof Rak, zastępca wójta gminy Zławieś Wielka.

Dofinansowanie zostanie udzielone w formie dotacji w kwocie 3 tys. zł i będzie mogło z niego skorzystać 26 mieszkańców gminy. Wnioskodawca na wymianę starego kotła na nowy będzie miał czas do końca listopada 2021 r.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *