Gmina Zławieś Wielka. Jak wygląda realizacja inwestycji drogowych?

Box2 Wiadomości Zławieś Wielka
Fot. Łukasz Piecyk

Finiszuje przebudowa drogi gminnej w Złejwsi Małej, trwa drugi etap remontu ul. Cedrowej w Starym Toruniu. Samorząd planuje w tym roku wyasfaltować jeszcze kilka innych gminnych dróg, a także przebudować ul. Sosnową w Czarnym Błocie. Na ostatnią inwestycję z niecierpliwością czekają mieszkańcy. Droga zostanie oddana do użytku na jesieni i będzie dofinansowywana ze środków rządowych.

Inwestycje drogowe w gminie Zławieś Wielka idą pełną parą. Nie przeszkodziła w nich nawet pandemia. W chwili obecnej trwa przebudowa drogi gminnej w miejscowości Zławieś Mała. Inwestycja pochłonie łącznie ponad 700 tys. zł, z czego prawie 450 tys. zł będzie dofinansowywane ze środków zewnętrznych. Na jakim etapie są prace?

REKLAMA

– Zadanie jest w końcowej fazie realizacji, do zakończenia pozostały elementy oznakowania, dokończenie wykonywania poboczy gruntowych oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Wykonana jest już podbudowa, zjazdy do posesji i nawierzchnia asfaltowa ulicy łączącej Toporzysko ze Złąwsią Wielką. Droga po przebudowie ułatwi nie tylko przemieszczanie się między miejscowościami, ale również dojazd do intensywnie rozwijających się obszarów gminy – tłumaczy Krzysztof Rak, zastępca wójta gminy Zławieś Wielka.

Realizowany jest także drugi etap remontu ul. Cedrowej w Starym Toruniu. Całkowity koszt zadania to 900 tys. zł, z czego ponad 440 tys. zł dofinansowywanych jest z Funduszu Dróg Samorządowych. Do tej pory drogowcy wymienili na ul. Cedrowej nawierzchnię, która znajdowała się w bardzo złym stanie technicznym. Rozwiązany został także problem odprowadzania wód deszczowych, co wcześniej stanowiło spore utrudnienie dla okolicznych mieszkańców.

– Drugi etap inwestycji pozwoli na zmianę parametrów drogi, poprzez jej poszerzenie umożliwi swobodny przejazd, a dzięki stabilizacji nowo wykonana asfaltowa nawierzchnia zyska większą trwałość – precyzuje Krzysztof Rak.

Samorząd planuje także w tym roku asfaltowanie kilku gminnych ulic. Zadanie jest w trakcie postępowania przetargowego, a otwarcie ofert zaplanowano na 18 maja. Nawierzchnię z betonu asfaltowego zyskają drogi gminne w miejscowościach: Cichoradz, Zławieś Mała, Gutowo, Zarośle Cienkie, Stary Toruń oraz ul. Topolowa w Złejwsi Małej, ul. Prosta i ul. Turystyczna w Czarnym Błocie, a także ul. Nadwiślańska w Górsku. Łącznie wyasfaltowanych zostanie prawie 14,5 tys. m2 dróg. Znacząco podniesie to nie tylko komfort korzystania z gminnej infrastruktury drogowej, ale przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo użytkowników dróg, zarówno kierowców, jak i pieszych oraz rowerzystów. A zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom jest jednym z priorytetów włodarzy.

Inwestycją, na którą najbardziej czekają mieszkańcy gminy Zławieś Wielka, jest przebudowa ul. Sosnowej w miejscowości Czarne Błoto. Zadanie nie jest proste. Wymagało m.in. przygotowania dwóch projektów budowlanych – pierwszy z nich obejmuje pas drogowy, a drugi zjazd na DK80. Większość działek, na których będzie realizowana inwestycja, należy do gminy Zławieś Wielka lub jest w jej użytkowaniu wieczystym. Niektóre z nich, przeznaczone w całości lub do podziału pod inwestycje, to własność prywatna. Wykonawca, przed rozpoczęciem prac, będzie musiał uzyskać stosowne zgody i pozwolenia na użytkowanie wybudowanych odcinków drogowych.

– Ulica będzie przebudowywana na długości ponad 520 m – tłumaczy Krzysztof Rak. – Inwestycja będzie dofinansowywana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie ponad 480 tys. zł i zostanie zrealizowana nie później niż do 19 listopada.

Natomiast w zakresie pasa drogi krajowej przebudowa skrzyżowania DK80 z drogą powiatową (ul. Markiewicza) została wykonana kilka lat temu. Układ komunikacyjny w ciągu drogi krajowej został częściowo przebudowany – wykonano pasy ruchu dla relacji lewoskrętnych oraz zatoki autobusowe. 

– To nie wszystko, co mamy w planach. Przygotowujemy także dokumentację projektową na kolejne zadania drogowe. Chcemy m.in. przebudować ul. Jaśminową, zlokalizowaną pomiędzy Rozgartami a Przysiekiem. Główna oś komunikacyjna miejscowości zostanie dzięki temu poszerzona, a znajdująca się w bardzo złej kondycji nawierzchnia ze sprysków bitumicznych będzie wymieniona na asfalt – tłumaczy Krzysztof Rak.

Drugą kluczową inwestycją w planach gminy jest budowa ul. Wierzbowej w Czarnym Błocie. 

– Już w zeszłym roku rozpoczęły się prace projektowe, zmierzające do przygotowania dokumentacji umożliwiającej budowę tej bardzo ważnej, bo zbierającej ruch z intensywnie rozbudowującej się części miejscowości, inwestycji. Oczywiście zadanie nie jest proste, a największe problemy wiążą się z odprowadzeniem wody z jezdni oraz uzyskaniem stabilnej, gwarantującej trwałość i odporność na odkształcenia podbudowy – podsumowuje Krzysztof Rak.

Mieszkańcy nie muszą się jednak martwić. Gmina zapewnia, że poradzi sobie z wszelkimi trudnościami, a wyremontowane drogi zostaną oddane do użytku tak szybko, jak będzie to możliwe.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *