Gmina Wielka Nieszawka. Najważniejsze inwestycje w 2020 roku

Box2 Wiadomości Wielka Nieszawka
fot. nadesłane

Podejmowane przez władze gminy decyzje w zakresie inwestycji mają bezpośrednie przełożenie na jakość życia mieszkańców. By jak najbardziej ułatwić im życie, trzeba wiedzieć, czego potrzebują. A oczekiwania mogą być różnego rodzaju. Dlatego gmina Wielka Nieszawka realizuje cały szereg inwestycji w wielu zakresach, podnoszących komfort życia i zadowolenie mieszkańców. W ubiegłym roku tego typu przedsięwzięć nie brakowało. 

Działania na rzecz mieszkańców to chleb powszedni dla samorządowców. Wsłuchując się w głos lokalnych społeczności, wytyczają kierunki rozwoju gminy, dbając o zaspokajanie potrzeb. A tych jest wiele i bywają bardzo zróżnicowane.

REKLAMA

– Staramy się odpowiadać na wnioski składane przez mieszkańców. Są to przede wszystkim te dotyczące budowy sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, dróg czy oświetlenia. Ale inwestycji jest więcej i są bardziej zróżnicowane, bo różne są potrzeby mieszkańców. Wszystko dąży do poprawy jakości ich życia – przekonuje Krzysztof Czarnecki, wójt gminy Wielka Nieszawka. 

Co kryje się za wspomnianą poprawą jakości życia? Mowa tu chociażby właśnie o budowie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. W ubiegłym roku na terenie gminy powstały kolejne ich odcinki. Zakończyła się już budowa sieci wodociągowej na potrzeby wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Bydgoskiej w Cierpicach. Kolejny odcinek sieci powstanie także przy ul. Leśnej. W 2020 r. przygotowano dokumentację i ogłoszono przetarg, a rozpoczęcie realizacji ma mieć miejsce w 2021 r. Jednocześnie przy ul. Sowiej w Wielkiej Nieszawce jeszcze trwa budowa sieci wodno-kanalizacyjnej. Podobnie jest przy ul. Wodociągowej w Małej Nieszawce. Z kolei przy ul. Liliowej w trakcie realizacji jest budowa sieci wodno-kanalizacyjnej oraz bocznych odgałęzień kanalizacji sanitarnej. Poziom skanalizowania na terenie gminy to około 90 proc.

Mówiąc o inwestycjach, nie można zapomnieć o tych z zakresu sportu i rekreacji. W 2020 r. rozpoczęto prace nad połączeniem Torunia i Cierpic drogą rowerową. Powstanie ona dzięki współpracy gminy Wielka Nieszawka ze Starostwem Powiatowym w Toruniu i Urzędem Marszałkowskim. Droga kosztować będzie 9 mln zł, z czego większość to środki unijne. Powstanie wzdłuż ruchliwej drogi wojewódzkiej, którą nie będą już musieli jeździć rowerzyści. Tym samym poprawi się poziom bezpieczeństwa. 

Dzięki współpracy z samorządem województwa udało się także pozyskać 40 tys. zł w ramach programu „Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa”. Środki te służą powstaniu miejsca, w którym czas aktywnie będą mogły spędzić całe rodziny – trzy boiska do siatkówki plażowej i skatepark. Nie zapomniano jednak o tych boiskach, które już funkcjonują. „Orlik” w Małej Nieszawce skorzystał ze wsparcia z programu „Lokalny Animator Sportu” i doczekał się remontu.

Ważnymi działaniami w zakresie inwestycji są także te o charakterze ekologicznym. Przyczyniają się one bowiem bezpośrednio do poprawy warunków życia. Jedną z takich inicjatyw w ubiegłym roku było przyznanie dotacji na wymianę pieców węglowych. Mieszkańcy, którzy się na to zdecydowali, mogli liczyć nawet na 4 tys. zł. Program wsparcia na wymianę pieców to zdecydowana odpowiedź na alarmujące zanieczyszczenia powietrza. Walka ze smogiem przekłada się na zdrowie mieszkańców. 

– Likwidujemy smog i szkodliwe substancje na terenie gminy. Dążymy do jak najczystszego powietrza, idąc tropem Unii Europejskiej, która mówi o „Zielonym Ładzie”. Staramy się wprowadzić te standardy także u nas – podkreśla wójt gminy Wielka Nieszawka. 

Łącznie w ubiegłym roku dokonano wymiany 37 kotłów węglowych. W ich miejsce pojawiły się nowe, bardziej przyjazne środowisku systemy grzewcze – 5 kotłów na pellet, 24 kotły na gaz i 8 pomp ciepła. Całkowita kwota, jaką przeznaczono na dotacje, sięgnęła blisko 150 tys. zł.

Na mnogość inwestycji składają się także te z budżetu sołeckiego. W ubiegłym roku dzięki temu rodzajowi środków na terenie całej gminy stanęły tablice ogłoszeniowe, za łączną kwotę blisko 6,5 tys. zł. Wielka Nieszawka i Cierpice zyskały po jednej tablicy, a Brzoza i Mała Nieszawka – po 3. Dzięki budżetowi sołeckiemu w Małej Nieszawce pojawiło się również 12 nowych ławek z podłokietnikami. Ich koszt to 6 tys. zł. Nieco więcej, bo niecałe 28 tys. zł, kosztowało kruszywo, zakupione razem z funduszy sołectwa Brzoza i budżetu gminy. Również w Brzozie wykonano przepust wodny i przeprawę przez kanał. W Cierpicach natomiast, za prawie 3 tys. zł, zakupiono lustra drogowe. Budżet sołecki w 2020 r. posłużył także nowym wiatom przystankowym. Kosztowało to blisko 15 tys. zł.

Inwestycje są więc różne, ale łączy je jedno – wszystkie mają służyć mieszkańcom i odpowiadać na ich potrzeby. W gminie Wielka Nieszawka realizowane są te bardziej użytkowe, jak drogi czy sieci wodociągowe i kanalizacyjne, ale też te na co dzień mniej widoczne, które przyczyniają się do wyglądu okolicy. Warto pamiętać przy tym o ekologicznym wymiarze przedsięwzięć. W tym aspekcie doganiane są europejskie standardy, jak chociażby w przypadku ekopieców.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.