Gmina Wielka Nieszawka apeluje. Nie przychodź – zadzwoń

Box2 Wiadomości Wielka Nieszawka
fot. nadesłane

Od 20 marca w Polsce obowiązuje stan epidemii. Jeszcze wcześniej, decyzją rządu, zamknięte zostały bary, restauracje i instytucje kultury. O bezpieczeństwie swoim i mieszkańców myślą także urzędy, które z konieczności ograniczają swoją działalność i zamykają drzwi budynków, ale wciąż pozostają otwarte na ludzi. 

Budynek Urzędu Gminy Wielka Nieszawka przy ul. Toruńskiej 12, wraz z podległymi jednostkami, został całkowicie zamknięty już 17 marca, kiedy w kraju obowiązywał jeszcze stan zagrożenia epidemicznego. Decyzję w tej sprawie podjął wójt gminy Krzysztof Czarnecki, mając na uwadze ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa SARS-CoV-2. Od tej pory wszelkie sprawy urzędowe można załatwiać wyłącznie drogą pocztową, telefoniczną oraz e-mailową, w godzinach pracy urzędu. Kontakt z urzędnikami można nawiązać, dzwoniąc pod nr tel. (56) 678 12 12, (56) 678 10 93 oraz kontaktując się przez fax: (56) 678 12 12 lub mailowo pod adresem sekretariat@wielkanieszawka.pl. Ograniczenia w dostępności urzędu nie oznaczają, że nie będzie on funkcjonował.

REKLAMA

Zamknięty będzie także Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Toruńskiej 14. Zgłaszać się do niego można telefonicznie pod nr. tel. (56) 622 08 28 w godzinach pracy (poniedziałek, środa, czwartek w godz. 7.00-15.00, wtorek w godz. 7.00-16.00, piątek w godz. 7.00-14.00) lub mailowo na adres: gops@wielkanieszawka.pl. Ośrodek pomoże osobom starszym, samotnym i niepełnosprawnym, które potrzebują pomocy w zrobieniu zakupów lub nabyciu leków, a nie mogą liczyć na wsparcie innych. Osoby objęte kwarantanną również mogą skorzystać z takiej formy wsparcia. Informacje o swojej sytuacji mogą także przekazywać sołtysom, którzy przekażą je dalej. 

Nieczynny pozostaje również Gminny Ośrodek Zdrowia. Tutaj odwołane zostały wszelkie szczepienia czy pobrania krwi, a porady lekarskie, po których przyznawane są zwolnienia, udzielane są przez telefon. Pacjentom wystawiane są e-recepty, o czym poinformowani zostaną przez SMS. Kontakt z GOZ można uzyskać pod nr tel. (56) 678 12 23.

Władze gminy przypominają jednocześnie o stosowaniu się do zasad, jakie obowiązują w obecnej sytuacji. Zachowanie kwarantanny i pozostanie w domach, a także ograniczenie bezpośrednich kontaktów z innymi to najlepsze, co można zrobić wobec szybko rozprzestrzeniającego się wirusa. Ważne jest, aby dzieci nie traktowały tego okresu jako czasu wolnego, przeznaczonego na spotkania towarzyskie. Rolą rodziców jest zadbać o ich bezpieczeństwo. 

Za złamanie zasad kwarantanny grozi odpowiedzialność karna. Przepisy są rygorystyczne, ale niezbędne. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, osoby objęte kwarantanną muszą pozostać w miejscu jej odbywania przez 14 dni. Nie wolno im go opuszczać pod żadnym pozorem – udania się do sklepu czy spaceru z psem. Nie mogą również przyjmować gości. Dotyczy to osób, które miały kontakt z zakażonym lub wróciły z zagranicy po 15 marca. Stan zdrowia takich osób monitorują służby. Telefon alarmowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej czynny jest w soboty, niedziele i święta oraz w dni powszednie po godzinach pracy (od 15.00 do 7.00), na wypadek sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia ludzi, wywołanych złym stanem sanitarnym lub epidemiologicznym – w tym wypadku koronawirusem. Z PSSE można skontaktować się pod nr. tel. 692 282 098. Można także skorzystać z bezpłatnej całodobowej infolinii NFZ: 800 190 590.W gminie do odwołania nieczynne będą place zabaw, siłownie zewnętrzne oraz inne obiekty rekreacyjno-sportowe. Do 3 maja nie odbędą się również żadne wydarzenia kulturalne i sportowe. Aktualne informacje na temat funkcjonowania gminy znaleźć można na stronie internetowej www.wielkanieszawka.pl oraz na gminnym profilu na Facebooku.

W tej trudnej sytuacji zachowujmy się odpowiedzialnie i dbajmy o siebie. Jednocześnie wszystkim mieszkańcom życzę wiele zdrowia – apeluje wójt gminy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *