Gmina Unisław apeluje o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa

Wiadomości
Miejsce zbiorowej kwarantanny w gminie zostało przygotowane na hali widowisko-sportowej w Unisławiu. Fot. nadesłane

Na terenie naszego kraju został ogłoszony stan epidemii. Pociągnął za sobą daleko idące zmiany w życiu społecznym, a także związane z funkcjonowaniem urzędów, instytucji i obiektów handlowych. Gmina Unisław apeluje do mieszkańców o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i pozostawanie w domach.

Jakub Danielewicz, wójt gminy Unisław, apeluje do mieszkańców, aby ograniczyli kontakty z innymi osobami do minimum. Od 20 marca obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu. Można wychodzić z domu tylko z w celu dojazdu do pracy, wolontariatu i załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Zajęcia szkolne zostały zawieszone do 26 kwietnia i do tego czasu odbywają się w formie kształcenia na odległość. Nieczynne pozostają także żłobki, przedszkola, kluby malucha, domy seniora, obiekty sportowe i świetlice wiejskie. Rodzice dzieci do 8. roku życia, którzy muszą z nimi zostać w domach, mogą wnioskować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w wysokości 80 proc. wynagrodzenia, który nie wlicza się go ogólnej puli 60 dni. Odpowiedni wniosek należy pobrać ze strony ZUS-u i złożyć u swojego płatnika składek. Liczba osób, podróżujących komunikacją publiczną jest limitowana, podwyższono kary za załamanie kwarantanny do 30 tys. zł i wprowadzono całkowity zakaz zgromadzeń.

REKLAMA

Powinniśmy unikać miejsc, gdzie przebywa wiele osób, w miarę możliwości przełożyć na późniejszy okres spotkania, wyjazdy i uroczystości, jak najwięcej spraw załatwiać telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej – przestrzega Jakub Danielewicz.

Wójt gminy Unisław przypomina także o zachowaniu niezbędnych zasad higieny. Chodzi tutaj zwłaszcza o częste mycie rąk, nie podawanie sobie rąk i nie całowanie się na powitanie oraz zachowywanie odpowiedniej odległości od innych osób. W związku z wytycznymi ministerialnymi, zamknięte pozostają wszystkie instytucje kultury, puby, kluby, restauracje i galerie handlowe. Zmiany objęły także funkcjonowanie urzędu.

W celu minimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa proszę, by z pracownikami Urzędu  Gminy oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Unisławiu kontaktować się wyłącznie telefonicznie lub mailowo. Załatwienie sprawy w urzędzie gminy będzie możliwe jedynie po  uprzednim umówieniu się telefonicznym lub mailowym z pracownikiem urzędu, w sytuacji gdy dana czynność administracyjna będzie wymagała osobistego stawiennictwa obywatela – tłumaczy Jakub Danielewicz.

Wejście do budynku Urzędu Gminy, Urzędu Stanu Cywilnego i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej jest zamknięte. Do biura Urzędu Stanu Cywilnego można przyjść osobiście tylko w wyjątkowych sytuacjach (np. zgłoszenie zgonu), ale po wcześniejszym umówieniu się. Przed wizytą w urzędzie należy kontaktować się pod nr: (56)68-68-710, a z GOPS-em pod nr: (56)68-68-732.

Zasady organizacji pracy zmienił także Gminny Ośrodek Zdrowia. Wszystkie planowane wizyty zostały odwołane, a świadczone będą tylko te usługi medyczne, których zaprzestanie mogłoby stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjenta. Inne zabiegi muszą zostać przełożone na termin późniejszy. Większość porad lekarskich udzielana jest telefoniczne pod nr: (56)68-66-031 lub  508-027-514. Telefoniczne można także uzyskać receptę, skonsultować wyniki i otrzymać zwolnienie. Spis leków, potrzebnych do wypisania recepty, można także wraz z numerem kontaktowym przesłać na adres: gozunislaw1@wp.pl. Kod recepty będzie przekazany drogą telefoniczną. Unisławski Ośrodek Zdrowia przypomina także, że w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem nie wolno przychodzić do lecznicy. W sytuacji wystąpienia takich objawów, jak wysoka gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, należy zgłosić się do najbliższego szpitala zakaźnego lub powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną. Sanepid zachęca do skorzystania z darmowej i całodobowej infolinii: 800-190-590.

Ograniczenia obowiązują także w kościołach. Biskup Wiesław Śmigiel przedłużył dyspensę od niedzielnej mszy świętej. Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami, na mszy może przebywać maksymalnie pięć osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *