Gmina Obrowo realizuje projekt edukacyjny dla dorosłych. Czym są LOWE?

Box2 Obrowo
fot. Pixabay.com

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć nowe umiejętności w różnych dziedzinach? Gmina Obrowo, wraz ze Szkołą Podstawową w Obrowie, zapraszają do wzięcia udziału w specjalnych zajęciach dla dorosłych. Ich tematyka ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie mieszkańców.

Oferta przygotowywana jest w ramach projektu „LOWE w gminie Obrowo”. O tym, jak ostatecznie będzie wyglądał, zadecydują sami mieszkańcy. Z założenia ma polegać na popołudniowych zajęciach w szkołach organizowanych przy wykorzystaniu wiedzy osób współpracujących z placówkami. Ma to sprzyjać z jednej strony integracji, a z drugiej – rozwojowi lokalnej społeczności. 

REKLAMA

– W ramach projektu w szkole w Obrowie prowadzone będą różne zajęcia dla dorosłych mieszkańców naszej gminy, którzy chcą zdobyć lub poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w różnych zakresach. W jakich? Tego właśnie chcemy się dowiedzieć – czego państwo w głównej mierze potrzebują – tłumaczy wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.

Co znaczy LOWE? Jest to skrót od nazwy „lokalne ośrodki wiedzy i edukacji”. Takim ośrodkiem stać się może każda szkoła – wystarczy jedynie wola działania i chęć do wspólnego poszerzania swoich horyzontów. Jeśli tylko będzie zainteresowanie, miejsca do nauki z pewnością nie zabraknie. To, co dla LOWE jest szczególnie charakterystyczne, to przyświecająca im idea 3L, czyli lifelong learning, która oznacza naukę przez całe życie. Na zdobywanie wiedzy nigdy nie jest za późno.

Realizatorom projektu nie można odmówić zaangażowania. Gminie Obrowo i Szkole Podstawowej w Obrowie udało się już pozyskać 206 tys. zł, które posłużą stworzeniu ośrodka LOWE – z myślą o mieszkańcach gminy. Wziąć udział w inicjatywie może każdy, kto ukończył już 18 lat. Ważne, by mieć chęci do doskonalenia swoich umiejętności bądź zdobywania nowych, które mogą ułatwić funkcjonowanie w społeczeństwie i pomóc w odnalezieniu się na rynku pracy. Chętni nie powinni obawiać się o wyniki rekrutacji do projektu. Kryteria naboru uczestników są bardzo szerokie, dlatego nie ma dużej szansy na spotkanie się z odmową. Najważniejszym kryterium jest tutaj zamieszkanie na terenie gminy Obrowo. Nabór prowadzony jest w sposób ciągły, a jego zakończenie przewidziano na połowę przyszłego roku. Sam projekt zakończyć się ma wraz z końcem sierpnia 2021 r. 

 – Obecnie trwa pierwszy etap rekrutacji, a ponieważ zajęcia ruszają już we wrześniu, zachęcamy do jak najszybszego zgłoszenia się na nie – mówi Przemysław Piotrowski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Obrowie. 

Uczestnicy będą mogli wziąć udział w różnego rodzaju zajęciach i kursach, takich jak np. kurs gotowania, zdrowego żywienia, umiejętności komputerowych, zajęcia artystyczne z zakresu rękodzieła i muzyki, a także zajęcia z rozwoju osobistego, gospodarowania budżetem domowym, pierwszej pomocy i języków obcych.

– O tym, jakie inne zajęcia będą odbywać się w naszym gminnym LOWE oraz jak długo będą one trwały, zdecydują analizy i rozmowy z uczestnikami spotkań, czyli tzw. diagnoza potrzeb – wyjaśnia wójt Andrzej Wieczyński. – LOWE ma więc być w założeniu ośrodkiem integrującym mieszkańców i rozwijającym lokalne społeczności.

Na początku projektu, a także na jego zakończenie, zaplanowano wyjazdy integracyjne.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *