Gmina Obrowo podsumowała dożynki [ZDJĘCIA]

Obrowo
Fot. Łukasz Piecyk

Zapach grillowanych kiełbasek przyciągnął na plac dożynkowy tłumy. Kolejki ustawiały się także do obrowskiego kramu z ciastami, wesołego miasteczka i rowerowego stoiska powiatu toruńskiego. O doskonałą zabawę ze sceny zadbały zaś gwiazdy – zespół Piękni i Młodzi, Jambo Africa, Arek Kopaczewski oraz Katiusza.

Oficjalną część święta plonów zainaugurowała polowa msza święta. Tuż po niej gospodarze – wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński oraz starosta toruński Marek Olszewski – przywitali rolników, mieszkańców i zebranych gości. Wśród przybyłych na uroczystość dożynkową byli: minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz wójtowie gmin powiatu i posłowie. Nad oprawą święta czuwali starostowie dożynek – Elżbieta Kaźmierkiewicz i Marek Konczalski, którzy przekazali na ręce włodarzy symboliczny bochen chleba.

REKLAMA

– Bez chleba trudno wyobrazić sobie codzienne życie – mówił wójt Andrzej Wieczyński. – Drodzy rolnicy, dziękuję za wasz trud, za zaangażowanie w pracę, byśmy dziś mogli cieszyć się chlebem każdego dnia.

O tegorocznej pracy na roli mówił także starosta Marek Olszewski.

– Pan Bóg pobłogosławił, a ziemia plony wydała – mówił starosta toruński. – Każdy z nas odczuł skutki suszy i jesteśmy świadomi, z jakimi problemami rolnicy w tym roku się borykali. Dziękuję wam za ten trud, za pracę, choć nie była ona łatwa. Poświęciliście całe swoje siły i oddaliście temu serce. Drodzy rolnicy, sadownicy i pszczelarze – szczęść Boże!

W podziękowaniu starostowie tegorocznych dożynek wręczyli gospodarzom święta plonów drobne upominki.

– Chcielibyśmy podziękować wójtowi gminy Obrowo oraz staroście toruńskiemu za organizację tego święta – mówili. – Bez waszego zaangażowania nie byłoby dziś tej uroczystości. Składamy więc na ręce włodarzy kosz z produktami wykonanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich z Osieka nad Wisłą.

Lokalne produkty twórców z terenu gminy i powiatu nabyć można było także na licznych kramach. Co znajdowało się na poszczególnych stoiskach?

– Mieszkańcy gminy Obrowo i działające tu stowarzyszenia przygotowały sto blach ciasta, grochówkę i potrawy z grilla – wymienia Krystyna Borkowska. – Mieliśmy także chleb ze smalcem i ogórkiem. Każdy mógł skosztować tych smakołyków bezpłatnie.

Kawałek dalej stało stoisko gminy Chełmża. Jego twórcy zaprosili uczestników dożynek na wyprawę po zakątkach regionu.

– Przygotowaliśmy puzzle nawiązujące do najciekawszych miejsc w gminie – mówi Katarzyna Orłowska, inspektor ds. promocji Urzędu Gminy Chełmża. – W zamian za poprawne ich ułożenie wręczaliśmy drobne upominki. Panie z KGW z Grzegorza serwowały pyszne domowe ciasta, bigos i pierogi.

Na tle innych wyróżniały się zielone namioty Starostwa Powiatowego w Toruniu. Tradycyjnie promowany był w nich zdrowy tryb życia.

– Powiat promował drogi rowerowe – te już powstałe i w trakcie budowy – mówią Malwina Rouba, naczelnik działu promocji, oraz pracownik Dorota Samorowicz. – Mieszkańcy mogli wsiąść na stacjonarny rower i w trzy minuty „przejechać” ze Złotorii do Osieka nad Wisłą. Postawiliśmy także powiatowe koło fortuny, zawierające pytania o region, gminę Obrowo i rowery.

We współpracy z krakowską firmą w namiocie powiatu stanął blenerbike – rower, przy pomocy którego mieszkańcy mogli sami zrobić zdrowy koktajl. Na płóciennych torbach zaś odbijali rowerowe wzory.

Na dożynkach nie zabrakło również pięknych wieńców i ozdób z płodów rolnych. Te ustawione zostały przed sceną. Na niej zaś przez kilka godzin o dobrą zabawę dbały zespoły muzyczne: lokalne zespoły ludowe oraz Klub Seniora „Sami Swoi” z Obrowa. Gwiazdami święta były zespoły Piękni i Młodzi oraz Jambo Africa. Na pożegnanie na scenie zaprezentowała się Katiusza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *