Gmina Obrowo otwarta na młodych. Sukcesy w wielu dziedzinach

Box2 Obrowo
fot. Maciej Kamiński

Gmina Obrowo nie kryje, że edukacja młodzieży stanowi jeden z jej priorytetów. Za sukcesami najmłodszych nierzadko stoją właśnie duże wydatki na oświatę i motywacyjne stypendia. W takim systemie głos utalentowanej młodzieży ma znaczenie, a władze gminy pokazują, że chcą go słuchać i wspólnie wytyczać kierunki rozwoju.

Młodzi decydują

REKLAMA

W gminie Obrowo powołana została Młodzieżowa Grupa Doradcza, działająca przy wójcie Andrzeju Wieczyńskim. To 14 osób w wieku od 13 do 24 lat, które chcą mieć realny wpływ na to, jak rozwija się ich najbliższe otoczenie. 

– Pomysłów jest aż za dużo, a my musimy mierzyć siły na zamiary. W naszej grupie jest duży rozstrzał wiekowy. Z każdym tygodniem coraz lepiej się poznajemy, coraz lepiej się nam pracuje – mówi Adrian Gąsiorowski, przewodniczący Młodzieżowej Grupy Doradczej.

Młodzi duży nacisk chcą położyć na integrację międzypokoleniową i zachęcanie mieszkańców do angażowania się w sprawy społeczne. W planach jest także włączenie się w pozyskiwanie środków unijnych, dzięki czemu możliwe będzie zwiększenie potencjału w realizacji pomysłów. Pierwsze plany już teraz młodzież chce wcielać w życie.

– Planujemy zrobić coś na rozpoczęcie wakacji, jeśli obostrzenia nas nie wyhamują. Myśleliśmy o festynie lub rajdzie rowerowym – dodaje Adrian Gąsiorowski.

Kadencja Grupy równa jest kadencji wójta.

Na sportowo

Na terenie gminy Obrowo działa cały szereg klubów sportowych, odnoszących regularne sukcesy w zawodach krajowych i zagranicznych. Dla młodzieży znalezienie się pod skrzydłami jednego z nich może być trampoliną do profesjonalnej kariery sportowej lub po prostu okazją do spędzania czasu na realizacji swoich pasji. Piłkarskie Orzeł Głogowo, Feniks Obrowo i kolarska Kometa Obrowo czy kickboxerskie A&W Team Obrowo to tylko część klubów, które działają na terenie gminy. 

– Powstaje u nas coraz więcej klubów. Nasz działa już od 5 lat, choć zarejestrowaliśmy się dopiero w tym roku. Nie zdarzyło się, aby ktoś nam mówił, że się nie uda. Przeciwnie, gminny koordynator sportu zachęca nas, by wystartować jeszcze w tym roku z piłką na dużym boisku – Adrian Gąsiorowski, będący prezesem klubu piłkarskiego Impact Obrowo. 

Gmina wspiera kluby sportowe zwiększając dla nich dotacje i inwestując w infrastrukturę. Wielu młodych sportowców ma dzięki temu szansę się rozwijać i odnosić kolejne sukcesy. 

Pasje kolarskie rozwijać można w UKS Kometa Obrowo./fot. Łukasz Piecyk

Kulturalnie z sukcesami

Młodzi mieszkańcy gminy nie stronią także od aktywności kulturalnej. Choć w ostatnich miesiącach pandemia wywróciła do góry nogami organizację niektórych wydarzeń, to nadal widoczna była chęć rozwijania swoich talentów, o czym świadczą chociażby wyniki osiągane na konkursach.

– W ostatnim roku z konieczności uczestniczyliśmy jedynie w konkursach online. Trochę trudniej było zmobilizować dzieci i młodzież do udziału w różnych przedsięwzięciach, ale udało się i to z sukcesami – mówi Ewelina Mytlewska z Gminnego Ośrodka Kultury w Obrowie.

Młodzież gminy Obrowo może się pochwalić nagrodami w licznych konkursach, w tym o randze ogólnokrajowej. Reprezentanci gminy w ubiegłym roku zdobyli m.in. najwyższe wyróżnienia w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Patriotycznej oraz Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej.

– Sukcesów trochę nam się uzbierało, a dzieci cieszyły się, widząc swoje nagrania w sieci. Radość była duża, więc zdecydowanie było warto – dodaje Ewelina Mytlewska.

Młodzieżowa grupa „PoZa Marginesem” kontynuuje wspaniałe tradycje teatralne gminy Obrowo./fot. Marek Rabiasz

Stawiają na naukę

Młodzież jest przyszłością. A w przyszłość warto inwestować. Dlatego gmina Obrowo każdego roku w przeznacza niemałe środki na dofinansowanie oświaty, wyraźnie większe niż otrzymywana na ten cel subwencja. Sytuacji nie zmieniła nawet pandemia i związana z nią trudna sytuacja finansowa. Gmina utrzymała wydatki na szkoły, nie było także cięć kadrowych. 

Gmina utrzymuje szkoły podstawowe w Obrowie i Łążynie II, a także zespoły szkół w Dobrzejewicach, Brzozówce i Osieku nad Wisłą oraz szkołę muzyczną w Osieku nad Wisłą. Ponadto, na terenie gminy funkcjonują też placówki niepubliczne, które również dostają pieniądze z samorządowego budżetu. Kwoty w takich przypadkach uzależnione są od tego, ile gmina wykłada na szkoły publiczne. A jest to całkiem sporo. W ubiegłym roku same koszty wynagrodzeń w sektorze oświaty sięgały blisko 22,5 mln zł. Do tego dołożyć trzeba też inne wydatki. Dla władz gminy ważne jest, by na edukację młodzieży stawiać, bo takie podejście w przyszłości z pewnością zaowocuje.

Głosy mieszkańców gminy Obrowo zdecydowały – nowoczesny plac zabaw Nivea powstał w Dobrzejewicach./fot. Maciej Kamiński

Stypendia dla najlepszych

10 najzdolniejszych uczniów otrzyma stypendia za rok szkolny 2020/2021 w kwocie 3 tys. zł w ramach Akademii Zdolnych Wójta Gminy Obrowo. W ten sposób gmina doceni tych, którzy wyróżniają się swoją aktywnością w jednym z trzech obszarów: nauka, kultura i sport. Będzie to jednocześnie zachęta do tego, by starać się o jak najlepsze wyniki. W tym roku stypendia wypłacone zostaną po raz pierwszy. Nabór wniosków do Akademii trwa jeszcze do 15 czerwca. 

– Poprzez „Akademię Zdolnych Wójta Gminy Obrowo” chcemy promować młodych mieszkańców gminy Obrowo  – naszych zdolnych uczniów. „Akademia Zdolnych Wójta Gminy Obrowo” to także promocja pozytywnych wzorców aktywności i zaangażowania. Mamy nadzieję, że realizacja programu przyczyni się do wzmocnienia aktywności edukacyjnej dzieci i młodzieży pobierającej naukę w obrowskich szkołach – tłumaczy Joanna Zielińska, inspektor ds. edukacji Urzędu Gminy Obrowo.

Stypendia przyznawane są na rok.

Tagged

2 thoughts on “Gmina Obrowo otwarta na młodych. Sukcesy w wielu dziedzinach

  1. To moze niech redakcja przyjedzie zobaczyc, jak wyglada plac zabaw przy przedszkolu w Brzozowce. Wszystko sie rozpada….tak gmina dba o oswiate

  2. Gmina jest tak otwarta, ze od kilku lat przesuwa inwestycje, jaka jest rozbudowa szkoly w Brzozowce, gdzie przybywa najwiecej nowych mieszkancow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *