Gmina Obrowo dołączyła do programu zapobiegania upadkom seniorów

Box2 Obrowo
Grupa seniorów "Sami swoi" z terenu gminy Obrowo stale zaprasza nowych członków./fot. nadesłane

Gmina Obrowo dołączyła do programu, który ma pomóc w zapobieganiu upadkom seniorów powyżej 60. roku życia. Dzięki podpisanej umowie 15 osób z terenu gminy będzie miało szansę dowiedzieć się, jak skutecznie zadbać o swój organizm i poprawić sprawność fizyczną, dzięki czemu zminimalizują ryzyko upadku.

Upadek może przytrafić się każdemu, jednak w przypadku seniorów jego konsekwencje mogą być wyjątkowo groźne. Gmina Obrowo w trosce o ich bezpieczeństwo przystąpiła do programu prozdrowotnego, mającego zwiększyć poziom sprawności fizycznej i wiedzy o jej wpływie na zdrowie wśród osób po 60. roku życia. 

REKLAMA

U osób starszych upadki stanowią poważny problem. Dochodzi do nich w każdej grupie wiekowej, jednak w przypadku seniorów wyjątkowo problematyczny jest fakt, że to właśnie w tej grupie wiekowej statystycznie występuje zwiększona podatność na urazy. Ponadto w ich następstwie nierzadko pojawia się trwałe pogorszenie funkcji organizmu, zwiększenie chorobowości, a nawet śmiertelności.

Wśród celów programu znajdują się: poprawa sprawności fizycznej i wykształcenie nawyków systematycznych ćwiczeń fizycznych wśród uczestników programu, a także zwiększenie wiedzy w zakresie wpływu aktywności fizycznej na zdrowie.

– Zdecydowaliśmy się przystąpić do programu, ponieważ cele te znakomicie wpisują się w działania dla seniorów, które prowadzi gmina Obrowo – mówi wójt gminy Andrzej Wieczyński. – Umożliwiamy seniorom spotkania kulturalne, integracyjne, proponujemy zajęcia rozwijające umiejętności. Dbamy o sprawność fizyczną osób starszych, budując także dla nich siłownie zewnętrzne, a teraz proponując zajęcia profilaktyczne.

Udział w programie jest bezpłatny. Warunkiem uczestnictwa jest ukończenie 60. roku życia. Ci, którzy zdecydują się dołączyć do programu, mogą liczyć zarówno na edukacyjne szkolenia, jak i badania kwalifikacyjne – testy sprawnościowe, psychologiczne czy EKG, wykonane przez lekarza specjalistę. Zajęcia odbywać się będą w godzinach popołudniowych trzy razy w tygodniu, między wrześniem a grudniem. Potrwają 45 minut. 

Na razie trwa etap przyjmowania zgłoszeń. O uczestnictwo w programie ubiegać się można do 30 czerwca. Warto się jednak pospieszyć, bo w przypadku większej liczby chętnych decydująca będzie kolejność zgłoszeń. Zapisy prowadzi Ewa Nowak z Referatu Ewidencji Ludności i Ochrony Zdrowia Urzędu Gminy.

Program prowadzi Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *