Gmina Obrowo. Dlaczego warto się zameldować?

Box2 Obrowo
fot. Łukasz Piecyk

Każdego roku gminie Obrowo przybywa około pięciuset mieszkańców. Ci, którzy się meldują, dokładają się do budżetu gminy. Właśnie te pieniądze służą lokalnym inwestycjom, bezpośrednio wpływającym na jakość życia. Meldując się, można więc samemu zadbać o stan dróg, którymi dojeżdża się do pracy, ale też o wiele innych elementów infrastruktury użytkowej we własnym otoczeniu.

O coraz większej liczbie chętnych do zamieszkania w gminie Obrowo świadczy chociażby liczba mieszkańców. Jeszcze dekadę temu było ich o 5,3 tys. mniej niż obecnie. Aktualnie zameldowanych jest tam blisko 17,7 tys. osób. I to właśnie ich wpływy z podatków są częścią składową funduszy przeznaczonych na kolejne inwestycje, przekładające się bezpośrednio na komfort życia w gminie.

REKLAMA

– W 2020 r., mimo pandemii, udało nam się zrealizować wszystkie planowane przedsięwzięcia – mówi wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński. – Są wśród nich duże, wysokonakładowe inwestycje, takie jak termomodernizacja i rozbudowa szkoły w Obrowie, remont i termomodernizacja pałacu w Zębowie, przebudowa budynku po byłej szkole w Sąsiecznie czy nowa asfaltowa droga w Szembekowie. W ubiegłym roku podjęliśmy również szereg innych działań, na których zależało mieszkańcom. Wybudowana, nowoczesna świetlica wiejska i zaplecze sportowe w Głogowie, wsparcie finansowe udzielane Ochotniczej Straży Pożarnej, sportowcom, ponadstandardowe wydatki na edukację czy kulturę – pieniądze na te cele przeznaczamy w uzgodnieniu z mieszkańcami i dla nich.

Co jeszcze zostało zrobione? W ubiegłym roku powstało 8 km sieci wodociągowej, a także 3,7 km sieci kanalizacyjnej. Kolejne kilometry mają powstać jeszcze w tym roku. W planach jest m.in. wodociąg w Dzikowie, Głogowie, Kawęczynie, a także na odcinku Silno – Obory – Smogorzewiec. Jeśli zaś chodzi o sieć kanalizacyjną – rozbudowa obejmie Szembekowo oraz Silno. Ponadto w Obrowie ma zostać wybudowana stacja podnoszenia ciśnienia wody.

Na obecny i przyszły rok przewiduje się powstanie 18 nowych odcinków dróg asfaltowych na terenie gminy. Mowa tu o odcinkach w Szembekowie, Kawęczynie, Brzozówce, Dzikowie, Głogowie, Łążynie, Łążynku, Obrowie, Osieku nad Wisłą, Sąsiecznie, Zawałach i Zębówcu. 

Wśród zaplanowanych na 2021 r. inwestycji znajduje się też budowa drugiego na terenie gminy punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Kolejny PSZOK powstać ma w Osieku nad Wisłą. Dzięki temu mieszkańcy gminy będą mogli dużo łatwiej pozbyć się niechcianych, dużych ilości gromadzonych selektywnie odpadów. Ponadto w Osieku nad Wisłą powstać ma również nowe boisko.

W planach na 2021 r. jest również termomodernizacja budynku OSP w Dobrzejewicach, a także kontynuowanie prac w szkole w Obrowie, jak i w pałacu w Zębowie. 1,75 mln zł gmina zamierza przeznaczyć na dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła.

– Inwestycje nie byłyby możliwe bez dochodów z podatku od osób fizycznych. Dlatego namawiamy mieszkańców do meldunku w gminie Obrowo. Płacąc podatki w miejscu zamieszkania, dokładamy swoją cegiełkę do budżetu gminy – podsumowuje wójt Andrzej Wieczyński.

Właśnie dlatego każdy, kto jeszcze tego nie zrobił, powinien zameldować się w miejscu swojego zamieszkania. Skutkuje to bowiem widocznymi korzyściami w najbliższej okolicy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *