Gmina Łysomice zaopatrzyła swoich mieszkańców w ponad 9 tys. maseczek

Box2 Łysomice Wiadomości
Pakiety maseczek wieszane były na furtkach i klamkach. Fot. nadesłane

Zakrywanie twarzy stało się obowiązkowe w miejscach publicznych. Samorząd gminy Łysomice podjął szybkie kroki i zdecydował, że do mieszkańców trafi 9 tys. maseczek ochronnych. Zostały one zakupione przez gminę od lokalnych przedsiębiorców i były dystrybuowane przez radnych, sołtysów, strażaków i wolontariuszy.

Od czwartku 16 kwietnia każdy, kto wychodzi z domu, musi zakryć usta i nos. Można to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej lub materiałowej, chusty, apaszki czy szalika. Maseczki należy zakładać w miejscach ogólnodostępnych oraz w środkach komunikacji publicznej. To ważne przede wszystkim ze względu na możliwość bezobjawowego przechodzenia choroby COVID-19. Oznacza to, że można nie wiedzieć o zakażeniu i nieświadomie zarażać innych. Zasłanianie ust i nosa ma nas uchronić przed takimi sytuacjami. 

REKLAMA

Samorząd gminy Łysomice zakupił 9 tys. maseczek wielokrotnego użytku dla mieszkańców w trosce o ich zdrowie i bezpieczeństwo – informuje Piotr Kowal, wójt gminy Łysomice.

Środki ochrony osobistej zostały zakupione u lokalnych przedsiębiorców ze środków własnych gminy. 

W tak krótkim czasie trudno byłoby dokładnie zidentyfikować rzeczywistą liczbę domowników w danym gospodarstwie domowym. Zależało nam na czasie, dlatego zdecydowaliśmy się, że do każdego gospodarstwa trafi pakiet trzech maseczek, bez względu na liczbę mieszkańców – wyjaśnia Robert Kożuchowski, przewodniczący Rady Gminy.

Włodarze przypominają, że nie ma potrzeby, aby każdy z domowników miał swoją osobistą maseczkę, ponieważ muszą je założyć tylko te osoby, które wychodzą na zewnątrz. Maseczki można bez obaw uprać w pralce, pamiętając, żeby ustawić temperaturę min. 60 stopni. Po upraniu maseczkę można wyprasować i użyć ponownie. Należy zwrócić uwagę, aby podczas zdejmowania nie dotykać maseczką oczu, nosa i ust, a po jej zdjęciu umyć ręce wodą i mydłem. Zakładając maseczkę, należy chwycić ją za wiązanie i nie dotykać jej materiałowego przodu.

Do dystrybucji maseczek na terenie gminy zostali wyznaczeni radni. Każdy z nich zobowiązał się roznieść maseczki na terenach swoich okręgów wyborczych, to było najwygodniejsze rozwiązanie – tłumaczy Robert Kożuchowski, przewodniczący Rady Gminy Łysomice.

Maseczki roznoszone były od drzwi do drzwi. Swoje wsparcie zaoferowały rady sołeckie, sołtysi i strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych. Pierwszego dnia udało się dostarczyć mieszkańcom 4 tys. maseczek. W budynkach jednorodzinnych maseczki wieszane były na płotach i furtkach, a w blokach na klamkach od drzwi wejściowych do mieszkania. Takie rozwiązanie pozwoliło uniknąć konieczności bezpośredniego kontaktu i zachować niezbędne zasady bezpieczeństwa epidemicznego.

Mieszkańcy są bardzo zadowoleni, że gmina o nich pamięta – podsumowuje Robert Kożuchowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *