Gmina Łysomice z własnym sztandarem. Mieszkańcy mają wpływ na to, jak będzie wyglądał

Box2 Łysomice Wiadomości
Zwycięska praca w konkursie plastycznym będzie inspiracją na projektanta sztandaru. Fot. Pixabay

Jest herb, będzie sztandar. Procedura nadawania sztandaru to długotrwały proces, ale mieszkańcy gminy Łysomice już mogli pokazać, jak – ich zdaniem – mogłoby wyglądać gminne weksylium. Wczoraj minął termin nadsyłania prac w konkursie plastycznym. Zwycięzców poznamy już niedługo.

Jednostki samorządu terytorialnego mają prawo stanowić własne herby, weksylia, pieczęci, insygnia oraz inne emblematy i symbole, zgodnie z ustawą z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach. Herb gminy Łysomice został nadany w 2012 r. Teraz rozpoczęły się przygotowania do ustanowienia sztandaru gminy. Na sesji Rady Gminy w dniu 27 maja przyjęto uchwałę w sprawie podjęcia działań zmierzających do nadania sztandaru gminie Łysomice. Jednomyślna decyzja radnych była symboliczna, ponieważ stała się kolejnym elementem uświetnienia obchodów 30-lecia samorządu.

REKLAMA

Przyjęcie uchwały było równoznaczne ze zgodą na wszczęcie procedury nadania sztandaru gminie Łysomice – tłumaczy Robert Kożuchowski, przewodniczący Rady Gminy. – Posiadanie własnego sztandaru to bardzo duże wyróżnienie i powód do dumy dla gminy.

Procedura nie jest łatwa i wymaga czasu. Sztandar musi być zgodny z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscowej tradycji historycznej. Po przyjęciu wybranego przez Radę Gminy projektu sztandaru, musi on dodatkowo zostać zaopiniowany przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Samo przygotowanie projektu wymaga przestrzegania wielu restrykcyjnych zasad. Na sztandarze musi znaleźć się herb jednostki samorządowej i jej nazwa, można także wykorzystać symbole, odwołujące się do tradycji regionu. Głowica sztandaru także powinna nawiązywać do lokalnych tradycji. Inspiracją dla projektanta będzie zwycięska praca w konkursie plastycznym na stworzenie projektu gminnego sztandaru. 

Konkurs skierowany był do wszystkich mieszkańców gminy w wieku od 5 do 100 lat. Nadesłane projekty związane są z tematyką herbu gminy Łysomice. Były wykonywane w formacie A3 lub A4 dowolną techniką plastyczną – wyjaśnia Justyna Paczkowska z Urzędu Gminy Łysomice.

Ogłoszenie wyników nastąpi 26 czerwca. Na zwycięzców czekają nagrody.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *