Gmina Łysomice włączyła się w produkcję filmu “Barbarka 1939”

Box2 Łysomice Wiadomości
Zrealizowaną produkcję będzie można oglądać jeszcze w tym roku. Fot. Łukasz Piecyk

Filmowa seria o zbrodni pomorskiej rozrasta się. Unisławskie Towarzystwo Historyczne właśnie przygotowuje czwarty odcinek, który przybliży historię hitlerowskiego mordu w lasach podtoruńskiej Barbarki. W produkcję filmu aktywnie włączyła się gmina Łysomice.

Reżyserii filmu podjął się Sebastian Bartkowski z Unisławskiego Towarzystwa Historycznego. Film realizowany jest z Fundacją Generał Elżbiety Zawackiej oraz Instytutem Pamięci Narodowej. Będzie dotyczyć wydarzeń z jesieni 1939 r., kiedy to Niemcy rozstrzelali na Barbarce ponad 600 osób. Ekipa filmowa będzie chciała odtworzyć kilka scen aresztowań w Chełmży i podchełmżyńskich wsiach, a także wydarzenia na dworcu kolejowym. Filmowcy odwiedzili już dwa toruńskie forty, które posłużą za plan zdjęciowy. W chwili obecnej analizują źródła, czytają pamiętniki i zbierają wspomnienia, aby dopiąć scenariusz. Zdjęcia ruszą wiosną. Niedawno ogłoszono akcję poszukiwania rodzin ofiar, zamordowanych na Barbarce. Udało się dotrzeć do wielu z nich, chociażby do córek jednego z rozstrzelanych, które zgodziły się podzielić swoimi wspomnieniami o ojcu. Systematyzowanie dokumentów, zdjęć i rodzinnych historii to niełatwe i czasochłonne zadanie, ale gotowej produkcji możemy spodziewać się jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Chcemy pokazać m.in. mord w Lulkowie, miejscowości na terenie gminy Łysomice. Wójt gminy Piotr Kowal wyraził daleko idącą chęć współpracy – mówi Sebastian Bartkowski.

Gmina zdecydowała się przekazać Unisławskiemu Towarzystwu Historycznemu środki finansowe, które umożliwią sprawniejszą realizację kolejnego odcinka serii. 

Kilkanaście osób z terenu naszej gminy zostało zamordowanych w lasach Barbarki. Byli to mieszkańcy z Gostkowa, Papowa Biskupiego, Turzna i Łysomic. Kilka scen będzie kręconych także na terenie naszej gminy. W związku z tym, że temat jest bardzo ważny i mało materiałów do tej pory ukazało się na temat zbrodni na Barbarce, potrzebne jest upamiętnienie ofiar – tłumaczy Piotr Kowal. – Żyje już bardzo mało osób, które pamiętają tamten okres. Chcemy upamiętnić wydarzenia na Barbarce. Z tych względów, jako gmina, chcemy włączyć się w działania Unisławskiego Towarzystwa Historycznego.

Gmina Łysomice oferuje nie tylko wsparcie finansowe dla realizowanego filmu. Samorząd chce także zaangażować w produkcję mieszkańców i, jeśli będzie to możliwe, pomóc w uzyskiwaniu kontaktów do rodzin ofiar. Przekazane środki finansowe zostaną przekazane m.in. na stroje, scenografię, sprowadzenie samochodu z epoki czy wyżywienie dla statystów.

Ważne jest zaangażowanie społeczne i zainteresowanie mieszkańców historią, która ich bezpośrednio dotyczy – przekonuje Piotr Kowal.

Mieszkańcy mogą zaangażować się w produkcję, występując w niej w roli statystów. Trwa właśnie ich nabór. Produkcja nie jest komercyjna, więc praca na planie będzie miała charakter społeczny. Poszukiwani są mężczyźni i kobiety w każdym wieku. Zgłoszenia należy przesyłać na adres barbarka1939@wp.pl, podając imię, nazwisko, miejscowość, wiek, telefon kontaktowy i załączając poglądowe zdjęcie. Twórcy filmu z każdą chętną osobą będą kontaktować się osobiście, aby ustalić szczegóły współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *