Gmina Łysomice uznawana jest za jedną z najprężniej rozwijających się w województwie

Box1 Łysomice Wiadomości
fot. nadesłane

Wysokie miejsce w rankingach rozwojowych to powód do dumy dla włodarzy z gminy Łysomice. Największą nagrodą dla nich jest jednak zaufanie mieszkańców. Już od 30 lat lokalna społeczność wspólnymi siłami buduje swoją małą ojczyznę. „Wszystkim chciałbym za to bardzo podziękować”, mówi wójt Piotr Kowal.

Pierwsze wybory do samorządu terytorialnego w Polsce odbyły się 27 maja 1990 r. Obywatele zyskali wówczas prawo do współdecydowania o lokalnych wspólnotach. Frekwencja wyborcza wynosiła nieco ponad 42 proc., a Polacy najwięcej głosów oddali na Komitety Obywatelskie „Solidarność”. W tym czasie zawiązał się także samorząd gminy Łysomice. Pierwszym wójtem został Wacław Filar.

REKLAMA

Święto 30-lecia samorządu to doskonała okazja do uświadomienia sobie, jak bardzo zmieniła się przez ten czas nasza gmina. Zmieniła na lepsze – mówi Piotr Kowal, obecny wójt gminy Łysomice.

Piotr Kowal sprawuje swoje stanowisko nieprzerwanie od 2006 r. Tak długi okres urzędowania świadczy o bardzo dużym zaufaniu, jakim obdarzyli go mieszkańcy.

Podczas tych ostatnich 30 lat były lata zarówno trudne, jak i dobre. Ostatecznie gmina Łysomice to w dniu dzisiejszym miejsce, gdzie inwestycje w oświatę, drogi i infrastrukturę stwarzają dobre warunki dla swoich mieszkańców – komentuje Piotr Kowal.

Rozwój gminy doceniają nie tylko sami mieszkańcy i włodarze, ale także inne samorządy i organizacje. W rankingu najbardziej rozwojowych gmin, stworzonym przez samorządowe pismo „Wspólnota”, gmina Łysomice zajęła 17. miejsce wśród 1547 gmin w całej Polsce. Tak stała się liderem w województwie kujawsko-pomorskim. Podobnie wysokie miejsce, bo 18., gmina zajęła w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego, przygotowywanym przez Uniwersytet Warszawski. Ranking ten opiera się na danych statystycznych, dotyczących ogólnego rozwoju gminy i jakości życia mieszkańców w danym miejscu. Dobre warunki do życia sprawiają, że liczba mieszkańców gminy stale rośnie. Na chwilę obecną przekroczyła już ona 9,5 tys. mieszkańców. Cenią sobie oni zwłaszcza mnogość inwestycji, podejmowanych przez lokalny samorząd, m.in. rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej, modernizację gminnych dróg czy budowę chodników i oświetlenia.

W gminie kładziemy nacisk nie tylko na inwestycje. Skupiamy się także na oświacie i kulturze. W badaniach opinii społecznej oświata uzyskała najwyższe oceny spośród wszystkich uwarunkowań, mających wpływ na jakość życia mieszkańców. Prawie 83 proc. respondentów pozytywnie wypowiedziało się o poziomie naszych usług edukacyjnych – informuje Piotr Kowal. – Gmina bezpośrednio angażuje środki budżetowe w zadania związane z oświatą.

Sieć placówek oświatowych w gminie obejmuje nie tylko cztery zmodernizowane szkoły podstawowe, ale także Przedszkole Publiczne „Jelonek” i Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. W chwili obecnej jedną z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji jest jednak budowa ośrodka zdrowia. Nowy budynek będzie składał się z szeregu specjalistycznych gabinetów lekarskich. Znajdzie w nim swoje miejsce także apteka, a obok powstanie parking.

Nasza gmina to nie tylko budynki i inwestycje. To przede wszystkim ludzie. Ogromne podziękowania należą się wszystkim mieszkańcom, samorządowcom wszystkich kadencji, członkom instytucji i stowarzyszeń. Wszystkim, którzy swoim działaniem, zachowaniem, postępowaniem przyczyniają się do rozwoju naszej małej ojczyzny – podsumowuje Piotr Kowal.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *