Gmina Łysomice triumfuje w rankingu pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”

Łysomice Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Rozbudowali sale gimnastyczne, zmodernizowali placówki edukacyjne, tereny sportowe i infrastrukturę drogową. Za zrealizowane prace zostali wyróżnieni – pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” opublikowało „Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2016-2018”. Na 1547 gmin samorząd Łysomic uplasował się na 17. miejscu w Polsce. W województwie kujawsko-pomorskim jest liderem.

Twórcy rankingu pod uwagę wzięli całość wydatków majątkowych, poniesionych przez dany samorząd w latach 2016-2018.

REKLAMA

– Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza w mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością – czytamy w podsumowaniu przygotowanym przez Pawła Swianiewicza, profesora ekonomii z Uniwersytetu Warszawskiego, oraz Julity Łukomskiej, adiunkta Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW. – W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, by potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu. Poza wydatkami zapisanymi w budżecie staramy się uwzględniać także wydatki ponoszone ze środków własnych przez spółki komunalne.

Według opublikowanego zestawienia suma wydatków inwestycyjnych gminy Łysomice w latach 2016-2018 wyniosła na jednego mieszkańca niespełna 2008 zł.

– W ostatnim czasie mamy kumulację inwestycji – podkreśla wójt Piotr Kowal. – Na część z nich mieszkańcy czekali od lat. Aktualnie powstaje nowy budynek ośrodka Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łysomicach, a także kontynuujemy i modernizujemy szkoły podstawowe, by jak najszybciej podnieść u nas poziom edukacji.

W gminie trwają również inwestycje, bez których trudno wyobrazić sobie sprawnie funkcjonujący samorząd. To m.in. rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej czy modernizacje dróg gminnych, chodników i oświetlenia.

– Potrzeby są przeogromne – zaznacza włodarz gminy. – Dążymy, by do sieci wodno-kanalizacyjnej dostęp miało nawet 90 proc. wszystkich gospodarstw. Piętą achillesową jest budowa dróg. Co chwila powstają nowe domy, całe osiedla i tych dobrych tras dojazdowych stale brakuje.

Każdego roku samorząd przeznacza na inwestycje od 27 do 32 proc. budżetu. Na realizację obranych zadań wnioskuje także o wsparcie finansowe ze środków zewnętrznych, w tym pieniędzy unijnych.

Ranking „Wspólnoty” to nie pierwszy taki sukces gminy na arenie ogólnopolskiej. Jednak to nie plebiscyty, a zadowolenie mieszkańców daje samorządowi realną satysfakcję z działań.

– Tych rankingów jest sporo, niektórzy przywiązują do nich szczególną uwagę, chcą być liderami – komentuje Piotr Kowal. – Jednak nie chodzi o to, by się ścigać, a mieć realny wpływ na pozytywne zmiany. Osobiście zwracam dużą uwagę na ranking Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego, tworzony przez Uniwersytet Warszawski. Pokazuje on, jak ogólnie rozwinięte są gminy, czy dany samorząd zapewnia mieszkańcom dobre warunki do życia i pracy. To dla mnie najważniejszy plebiscyt. Jest wiarygodny i opiera się na badaniach zarówno statystycznych, jak i ekonomicznych. W ubiegłym roku gmina znalazła się w pierwszej dwudziestce spośród wszystkich gmin w Polsce. To naprawdę wielki sukces.

Mimo wielu osiągnięć na polu inwestycyjnym w gminie Łysomice wciąż jest dużo do zrobienia.

– Luka inwestycyjna będzie zawsze. To skutek naturalnych procesów rozwoju – dodaje wójt. – Trudno jest dzielić zadania na ważne i ważniejsze, ponieważ każdy oczekuje, że to droga do jego domu powinna być zmodernizowana, że powstanie świetlica, szkoła, przedszkole, chodnik i oświetlenie. Żyjemy na obszarach wiejskich. Ta przestrzeń zawsze będzie nas gubić, jeżeli chodzi o niedoinwestowanie. Wkładamy w nasze działania dużo siły i póki one będą, postaramy się zrobić wszystko, by w gminie Łysomice żyło się dobrze.

2 thoughts on “Gmina Łysomice triumfuje w rankingu pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”

  1. powstaje ośrodek zdrowie za 10 milionów na wsi Łysomice czy na innych wsiach budują tez tak drogo
    bo w Łysomicach wyszlo prawie 10 tysięcy za metr kwadratowy.
    łatwo brać kredyty przez gminę żeby potem w wyborach się chwalić.

  2. w sądzie maja sprawę bo nie chcą zapłacić wykonawcy bo podobno zrobił niezgodnie z projektem. ale o tym nikt z GMINY nie informują mieszkańców .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *