Gmina Lubicz wycofuje się z dopłat do wymiany kotłów

Box2 Lubicz Wiadomości

Dofinansowanie do wymiany starych, szkodliwych dla środowiska kotłów, cieszyło się do tej pory w gminie Lubicz dużą popularnością. Tylko w 2020 r. z takiej formy wsparcia skorzystało 55 beneficjentów. Teraz zamiast dopłat mieszkańcy mogą spodziewać się w okresie grzewczym kontroli dronem. Radni postanowili uchylić uchwałę o dofinansowaniach. Powód? Zmniejszone wpływy do budżetu z powodu epidemii koronawirusa.

Mieszkańcy gminy Lubicz od 2018 r. mogli korzystać z dofinansowania na zakup, montaż i uruchomienie źródeł ciepła, związanych z likwidacją starych źródeł ciepła opalanych paliwem stałym, będących źródłem szkodliwego dla środowiska i zdrowia smogu.

REKLAMA

W 2018 r. przeznaczono na ten cel w budżecie gminy kwotę 135 tys. zł, z czego skorzystało 45 beneficjentów. Rok później wsparcie ze środków własnych gminy urosło do 252 tys. zł (84 beneficjentów), a w 2020 było to kolejne 165 tys. zł (55 beneficjentów). Przez ten czas łącznie na dopłaty do wymiany pieców gmina przeznaczyła ponad pół miliona złotych – informuje Zbigniew Barcikowski, przewodniczący Rady Gminy Lubicz.

Niestety, pod koniec kwietnia radni zdecydowali, że uchwała o przyznawaniu tego typu pomocy zostanie uchylona. Decyzję umotywowano rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 i zmniejszonymi wpływami do budżetu gminy z podatków, wynikającymi głównie ze skutków pandemii COVID-19 w 2021 r. Na dofinansowania miało zostać w tym roku przeznaczone 80 tys. zł. Zapytaliśmy przewodniczącego rady na co w związku z tym zostaną przeznaczone te środki – nie doczekaliśmy się odpowiedzi. Nie otrzymaliśmy także odpowiedzi na pytanie, czy gmina brała pod uwagę inne sposoby na podreperowanie sytuacji finansowej niż wycofanie się z dopłat.

Dowiedzieliśmy się za to, co gmina proponuje mieszkańcom, chcącym skorzystać z dofinansowania, w zamian. To m.in. możliwość wzięcia udziału w rządowym, ogólnopolskim programie “Czyste Powietrze”.

Uproszczono procedury i zwiększono pulę środków, dzięki czemu wymieniający źródło ciepła może otrzymać dużo lepsze wsparcie niż w programie gminnym, a ilość beneficjentów nie jest w tym przypadku ograniczona. Również i ten czynnik brany był pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zawieszeniu funkcjonowania gminnego programu – podkreśla Zbigniew Barcikowski.

Gmina chwali się także porozumieniem z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, na mocy którego w Urzędzie Gminy Lubicz uruchomione zostanie stanowisko, przy którym będzie można uzyskać pomoc w składaniu dokumentów do rządowego programu.

Należy również podkreślić, że wójt gminy Lubicz przyjął nowe założenia polityki proekologicznej. Obok funkcjonującego nadal systemu dopłat do zakupu przydomowych oczyszczalni ścieków oraz programu usuwania azbestu z pokryć dachowych, pozyskano kwotę 971 tys. zł na realizację programu budowy instalacji fotowoltaicznych, dedykowanego odbiorcom indywidualnym (po raz pierwszy w historii gminy). Podjęto również działania mające na celu sprawdzanie jakości powietrza, szczególnie w zimowym okresie grzewczym. W tym celu, we współpracy z policją i w porozumieniu z dwoma sąsiednimi gminami, zakupiony zostanie dron wyposażony w specjalistyczne urządzenia pomiarowe monitorujące jakość powietrza na terenie naszej gminy – podsumowuje Zbigniew Barcikowski.

Na oburzenie mieszkańców długo nie trzeba było czekać. Zwłaszcza, że w momencie, gdy gmina Lubicz wycofuje się z dopłat do wymiany starych kotłów, sąsiednie gminy ogłaszają nowe nabory do tego typu programów. Daleko szukać nie trzeba – to chociażby gmina Jabłonowo Pomorskie, gmina Chełmża czy gmina Wielka Nieszawka.

Tagged

1 thought on “Gmina Lubicz wycofuje się z dopłat do wymiany kotłów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.