Gmina Lubicz szuka chętnych osób do szycia maseczek. Czasu jest niewiele

Box2 Lubicz Wiadomości
fot. Pixabay

Jest wiele sposobów na zaopatrywanie mieszkańców w maseczki. Część sołtysów dokonuje zakupów z własnej kieszeni, inne sołectwa posiłkują się Funduszem Sołeckim czy zdobytymi nagrodami. „To powinno być rozwiązane systemowo”, zwracają uwagę mieszkańcy Lubicza. Gmina dopiero wczoraj poinformowała o zakupieniu materiału i ruszyła ze społeczną akcją szycia maseczek. Lepiej późno niż wcale.

Już od jutra, czyli od czwartku 16 kwietnia, zacznie obowiązywać obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. To kolejny środek bezpieczeństwa, mający zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Wiele samorządów postanowiło we własnym zakresie zakupić i rozdać swoim mieszkańcom środki ochrony osobistej. Maseczki w pierwszej kolejności rozdawane są osobom z grup wysokiego ryzyka. Cześć samorządów zdecydowało się dostarczać maseczki do skrzynek pocztowych tych mieszkańców, którzy złożyli deklarację na odbiór odpadów. Takie działania podejmowane są już od kilku dni. W podtoruńskiej gminie Lubicz zawiązało się kilka oddolnych inicjatyw szycia i dystrybuowania maseczek, ale jeszcze do wczoraj włodarze nie zaproponowali żadnych systemowych rozwiązań tej kwestii. Charytatywne szycie maseczek zainicjowały m.in. mieszkanki w Rogówku czy Grębocinie. Gronowo zakupiło dla swoich mieszkańców maseczki z Funduszu Sołeckiego i udostępniło je bezpłatnie w dwóch sklepach spożywczych i filii Gminnej Biblioteki Publicznej. Z kolei w Gronowie maseczki zakupiono z nagrody, którą sołectwo zdobyło podczas Lubickiego Lata. Maseczki zakupiła także sołtys Lubicza Dolnego. Bezinteresownie szyje je także i rozdaje Fundacja Trybik.

REKLAMA

Obowiązkiem samorządu jest pomagać swoim mieszkańcom. Gmina powinna zakupić tyle maseczek, ile jest potrzebne. Nie powinno być tak, że poszczególne sołectwa kupują maseczki za własne pieniądze, to powinno być uregulowane systemowo, bo każdy podatnik ma takie same prawa. Czym różni się mieszkaniec Lubicza Dolnego od mieszkańca Grębocina? – pyta  jedna z mieszkanek gminy Lubicz.

Dopiero we wtorek 14 kwietnia gmina Lubicz poinformowała o zakupieniu materiału i sznurków, niezbędnych do uszycia maseczek ochronnych. Do urzędu gminy zgłosiło się już także kilka osób, które zobowiązały się bezpłatnie uszyć dla mieszkańców maseczki. Wczoraj rozpoczęła się pierwsza faza produkcji. Gmina jednocześnie wystosowała apel o wsparcie do osób, które chciałyby pomóc w społecznej akcji. Gotowe maseczki mają być dostępne prawdopodobnie pod koniec tygodnia, ale na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób będą dystrybuowane. Gmina Lubicz poinformowała także o uruchomieniu dodatkowych rezerw finansowych.

Maseczki będą bezpłatne i przeznaczone dla mieszkańców naszej gminy, czyli dla mieszkających we wszystkich dziewiętnastu miejscowościach gminy. Czasu jest mało, proszę więc pozwolić nam dopracować system dystrybucji, co w obecnej sytuacji nie jest łatwe – zaapelowała gmina w mediach społecznościowych. – Trzeba to przygotować tak, aby było bezpiecznie.

Gmina jeszcze dziś ma poinformować mieszkańców o sposobach odbioru maseczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *