Gmina Lubicz. Marzenna Wojnar Bibliotekarzem Roku 2020 województwa kujawsko-pomorskiego

Box2 Lubicz Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Dyrektor Biblioteki Publicznej w Lubiczu, Marzenna Wojnar została wybrana Bibliotekarzem Roku 2020 województwa kujawsko-pomorskiego.

Jakie działania na rzecz bibliotek w 2020 roku przeprowadziła Marzenna Wojnar?

REKLAMA

– Poprawiła estetykę pomieszczeń filii (wymiana regałów, pufy w kącikach dla najmłodszych). Zakupiła też 5 komputerów m.in. do czytelni internetowej i dobrej jakości sprzęt do nagrań (mikrofony krawatowe, gimbale), niezbędny do efektywnej realizacji działań biblioteki w sieci. Zaprojektowano i zamówiono autorskie materiały promocyjne biblioteki (M.W jest pomysłodawczynią znaku firmowego GBP w Lubiczu), zestawy plastyczne, torby, zakładki. M.W udzieliła wywiadu w Radiu PiK Jak biblioteki odnalazły się w pandemicznej rzeczywistości, wzięła też udział w akcji promującej w sieci IV rundę Programu Rozwoju Bibliotek wyjaśniając idee tego programu i zachęcając biblioteki do wzięcia w nim udziału – czytamy na stronie sbp.pl.

W minionym roku Gminna Biblioteka Publiczna w Lubiczu przystąpiła do konsorcjum Legimi, dzięki czemu jej czytelnicy mieli dostęp do e-booków. W czasie pandemii liczba kodów do wykorzystania została zwiększona, a w późniejszym czasie podwojona.

Dzieci w GBP mogły korzystać z rodzinnych poranków. Dla uczniów dostępne były zajęcia edukacyjne, czytelnicze oraz autorski projekt zespołu GBP “Rozczytaj się“. Nie zapomniano także o dorosłych, dla których organizowano warsztaty i szkolenia.

Biblioteka dostosowała się do obecnych trendów, które są też niejako konieczne i wdrożyła internetowe formy działalności. Odbywały się spotkania autorskie z pisarzami, warsztaty dla dzieci i głośne czytanie.

– Zainicjowano akcję Spotkania z pasjami, promującą mieszkańców gminy i ich pasje (malarstwo, poezja, rękodzieło), tematyczne sesje fotograficzne promujące literaturę, przygotowywano quizy dla czytelników za pomocą aplikacji Wzorowo, zorganizowano konkurs na interpretację wierszy dla dzieci i podsumowanie 5-letniej działalności Bajkoteki, nagrywano filmiki zachęcające do udziału w działaniach bibliotecznych. M.W nawiązała współpracę z wydawnictwami, aby promować książki w sieci. W ten sposób biblioteka cały czas utrzymywała kontakt z czytelnikami, co spotkało się z bardzo pozytywną oceną zarówno odbiorców tej oferty jak i władz gminnych – czytamy na stronie sbp.pl.

13 kwietnia rozpoczyna się II etap konkursu. W nim zostanie wyłoniony Bibliotekarz Roku 2020 bez podziału na regiony. Wyniki ogłoszone będą do 6 maja b.r.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *