Gmina Łubianka zaprasza mamy i młodzież do udziału w projektach

Łubianka Wiadomości

Biblioteka – Centrum Kultury w Łubiance otrzymała dofinansowanie z Fundacji BGK na realizację projektów: społecznego oraz kulturalno-edukacyjnego. Zajęcia, realizowane w ramach projektów, skierowane będą do dwóch grup docelowych – mam oraz młodzieży w wieku 10-18 lat. Rekrutacja w pierwszym przypadku już ruszyła, w drugim rozpocznie się niedługo.

Pierwszym z realizowanych projektów będzie „Mamy coś dla mamy”, przygotowany w ramach programu „Skrzydła dla mamy”. Celem projektu jest ułatwienie młodym mamom powrotu do pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem lub przebywaniem na urlopie macierzyńskim albo wychowawczym. Rekrutacja ruszyła w poniedziałek 23 sierpnia i potrwa do połowy września. Liczba miejsc jest ograniczona do 16, więc decydująca będzie kolejność zgłoszeń. Pierwsze zajęcia organizacyjne rozpoczną się 17 września. Łącznie uczestnicy mogą liczyć na 54 godziny warsztatów.

REKLAMA

– Udział w projekcie z jednej strony ułatwi mamom powrót do pracy, a z drugiej będzie świetną okazją do podniesienia swoich kwalifikacji, nabycia nowych umiejętności i odkrycia własnych talentów – tłumaczy Danuta Pawłowska z BCK w Łubiance, koordynatorka projektów. – Uczestniczki dowiedzą się m.in., jak napisać CV czy zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej, będą mogły wziąć udział w kursie samoobrony wzmacniającym sprawność fizyczną i pewność siebie czy skorzystać z warsztatów twórczych oraz porad dietetycznych, stylistycznych i psychologicznych.

Kolejny projekt to „HakRejada”, realizowany w ramach programu „Dzieci kapitana Nemo” i dedykowany młodzieży w wieku 10-18 lat. Celem projektu jest rozpowszechnienie wiedzy o Marianie Rejewskim, matematyku i kryptologu, który jako pierwszy złamał kod niemieckiej maszyny Enigmy. Projekt pozwoli wzmocnić poczucie tożsamości narodowej i wspólnoty wśród młodzieży. Rekrutacja do projektu rusza 1 września i zakończy się 27 września. Liczba miejsc także w tym przypadku jest ograniczona do 16, więc chętni muszą się spieszyć, bo decydująca będzie kolejność zgłoszeń. Projekt zostanie zrealizowany do końca listopada i obejmie 44 godziny zajęć i warsztatów. Jednym z największych walorów projektu będzie dostosowanie formy zajęć do wieku uczestników i pokazanie, że historię można poznawać także za pośrednictwem nowoczesnych narzędzi.

– Planujemy wycieczkę do Bydgoszczy szlakiem Mariana Rejewskiego oraz kilka tematycznych aktywności. W ramach „Rejterady” uczestnicy projektu przygotują grę mobilną, związaną z postaciami historycznymi z terenu naszej gminy. Młodzież weźmie także udział w Rejszówce, opracowując grę planszową o tematyce historycznej. Zostanie ona później wydrukowana i przekazana młodzieży na pamiątkę. Uczestnicy będą też tworzyć rejcasty, czyli podcasty związane z bohaterem projektu. Na koniec zorganizujemy rejdziarstwo, w trakcie którego młodzież nauczy się, jak tworzyć formy szaradziarskie i krzyżówki – mówi Danuta Pawłowska. – Do tego posadzimy dębową aleję w celu uczczenia pamięci Mariana Rejewskiego. Zamontowane zostaną przy niej stojaki ekspozycyjne, prezentujące życie i dorobek kryptologa.

Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w rekrutacji do projektów? Wystarczy skontaktować się z Biblioteką – Centrum Kultury w Łubiance – osobiście lub telefonicznie.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *