Gmina Łubianka. Rusza projekt dla mam

Box2 Łubianka Wiadomości

Rodzicielstwo to niełatwa rzecz. Młode mamy mogą jednak liczyć na wsparcie. Już niedługo w gminie Łubianka rozpocznie się rekrutacja do projektu, którego uczestniczki będą mogły wziąć udział m.in. w zajęciach z psychologiem czy dietetykiem, kursie samoobrony i warsztatach z aktywnego poszukiwania pracy. Realizacja projektu pochłonie łącznie 15 tys. zł. 

Biblioteka – Centrum Kultury w Łubiance pozyskała środki finansowe z Fundacji BGK na realizację projektu społecznego pn. „Mamy coś dla Mamy”. Realizowany jest on w ramach 2. edycji programu „Skrzydła dla mamy”. Program ma na celu wsparcie mam z małych miejscowości, które przebywają na urlopach macierzyńskich i rodzicielskich, pozostają bez pracy ze względu na opiekę nad dzieckiem lub opiekują się dziećmi, które nie uczęszczają do przedszkola.

REKLAMA

– Czas pandemii, który, mamy nadzieję, już się zbliża do końca, wykorzystaliśmy na pisanie projektów aktywizujących lokalną społeczność. Warto po czasie społecznej izolacji wyjść z domu i podjąć aktywność. Pierwszy z realizowanych projektów kierowany jest do 16 młodych mam z terenu gminy Łubianka. Jego celem jest wsparcie, integracja i aktywizacja mam – opowiada Danuta Kwiatkowska, dyrektorka Biblioteki – Centrum Kultury w Łubiance.

Istotą projektu jest ułatwienie młodym mamom powrotu do pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem lub przebywaniem na urlopie macierzyńskim albo wychowawczym.

– Chcielibyśmy umożliwić mamom podwyższenie kompetencji zawodowych oraz zainspirować je do odkrywania swoich talentów, dzięki czemu będzie im łatwiej na nowo podjąć pracę. Projekt będziemy realizować w formie cyklicznych zajęć i warsztatów, które z jednej strony będą inspirować uczestniczki do działania, a z drugiej nauczą, jak efektywnie organizować opiekę nad małym dzieckiem – wyjaśnia Danuta Kwiatkowska. – Standardowo zaczniemy od spotkań integracyjnych, na których zastanowimy się także nad wzajemnymi oczekiwaniami. Mamy będą miały też okazję, aby zapoznać się ze sobą i być może nawiązać nowe przyjaźnie.

Po zajęciach integracyjnych przyjdzie czas na trening twórczości, obejmujący zajęcia z psychologii twórczości. Uczestniczki projektu odpowiedzą sobie na pytanie: „czy twórczości można się nauczyć?” oraz wezmą udział w ćwiczeniach praktycznych. To jednak nie wszystko. Zajęcia dla ducha uzupełnione zostaną zajęciami dla ciała.

– Planujemy także zorganizowanie warsztatów propagujących zdrowy styl życia i umożliwiających powrócenie do sprawności fizycznej, m.in. po porodzie. Zdecydowaliśmy się na kurs samoobrony. Będzie nietypowo, ale przydatnie – komentuje Danuta Kwiatkowska.

Dodatkowo zorganizowane zostaną także spotkania z psychologiem. Tematami rozmów będą m.in.: rola matki w społeczeństwie, poczucie własnej wartości, emocje w czasach pandemii czy skuteczne łączenie roli rodzica z rolą pracownika. 

– Mamy będą mogły wziąć także udział w warsztatach stylu oraz budowania wizerunku w biznesie, a także w szkoleniu z aktywnego poszukiwania pracy i zajęciach z dietetykiem na temat zdrowego żywienia dorosłych i dzieci – dodaje Danuta Kwiatkowska.

Rekrutacja uczestników rozpocznie się 23 sierpnia. Decydująca będzie kolejność zgłoszeń, dlatego chętne mamy będą musiały się spieszyć. Pierwsze spotkanie w ramach projektu odbędzie się 17 września. Zajęcia potrwają do 26 listopada. Uczestniczki mogą liczyć na upominki w postaci koszulek z logo Fundacji BGK oraz opaski aktywizujące, informujące m.in. o liczbie wykonanych kroków.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *