Gmina Łubianka: Akcja krwiodawstwa cieszy się coraz większą popularnością

Box2 Łubianka Wiadomości
Akcja krwiodawstwa odbywa się w siedzibie BCK w Łubiance. Fot. nadesłane

Możliwość uratowania komuś zdrowia lub życia to najlepsza nagroda, jaką można otrzymać za oddanie krwi. Mieszkańcy Łubianki nie muszą specjalnie w tym celu jeździć do Torunia. Akcja krwiodawstwa cyklicznie organizowana jest przez BCK. Następny pobór krwi, dla małych pacjentów onkologicznych, zaplanowano na 21 lutego.

Wszystko zaczęło się w maju 2020 r. Do Biblioteki – Centrum Kultury zgłosił się wówczas jeden z mieszkańców z prośbą o pomoc, aby zorganizować zbiórkę krwi dla jego mamy. Pomoc w zorganizowaniu zbiórki zaoferowała Hanna Tucholska, która ma za sobą wiele takich akcji.

REKLAMA

– Nie zastanawialiśmy się długo, zawsze wychodzimy z założenia, że trzeba sobie pomagać. Krew to cenny dar. Wszyscy wiemy, że tego życiodajnego płynu ciągle brakuje. Oddawanie krwi może uratować komuś życie, a pamiętajmy, że grupa krwi dawcy i biorcy musi się zgadzać, dlatego im więcej osób oddaje krew, tym większa szansa, że można komuś pomóc – tłumaczy Danuta Kwiatkowska, dyrektorka Biblioteki – Centrum Kultury w Łubiance.

Pierwszy raz krwiobus dla mieszkańców gminy Łubianka stanął przy BCK 20 czerwca 2020 r. Zarejestrowały się wówczas 44 osoby, z czego krew oddały 33, a 6 z nich po raz pierwszy. Przed samym oddaniem krwi konieczne jest przeprowadzenie badań. Dawcą krwi może zostać osoba pomiędzy 18. a 65. rokiem życia o wadze powyżej 50 kg. Krwi nie będą mogły oddać m.in. kobiety w ciąży, osoby po niedawno przebytych operacjach czy przewlekle chore.

– Odzew po pierwszej akcji był wyjątkowo duży. Okazało się, że mieszkańcy są bardzo chętni, aby oddawać krew u nas w gminie, bo mają po prostu blisko. Nie każdy może pozwolić sobie na to, aby jechać do Torunia specjalnie po to, by oddać krew – opowiada Danuta Kwiatkowska.

Decyzja o kolejnym zorganizowaniu akcji była tylko kwestią czasu. Udało się to 19 września 2020 r. Za drugim razem zarejestrowało się 28 osób, z czego krew oddały 22. 

– Osoby, które nie mogły oddać krwi, były zawiedzione, ale z drugiej strony była to dla nich motywacja, aby zadbać o swoje zdrowie i poprawić wyniki do odpowiedniego poziomu. Liczy się jednak sama chęć, to jest najważniejsze – wspomina Danuta Kwiatkowska. – Po drugiej akcji krwiodawstwa pojawiło się kilka zapytań, kiedy następna. Stwierdziliśmy, że skoro w naszej społeczności rodzi się potrzeba oddawania krwi, to trzeba to wykorzystać.

BCK w Łubiance podjęła decyzję, że akcje krwiodawstwa dla mieszkańców gminy będą organizowane regularnie. Placówka nawiązała współpracę z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, a już niedługo pojawi się harmonogram poborów krwi w Łubiance. Ostatnia akcja poboru została zorganizowana w dużej sali BCK, a nie w mobilnym busie. 

– Zmiana miejsca była ważna ze względów epidemiologicznych. Pomieszczenie jest bardzo duże, nie ma problemu, aby zachować w nim odpowiedni dystans. Początkowo obawialiśmy się, że mieszkańcy będą bali się przychodzić ze względu na pandemię, ale nasze obawy szybko okazały się bezpodstawne. Zgłosiło się aż 50 osób, pobiliśmy rekord, z czego krew oddały 44 osoby, a 11 z nich po raz pierwszy. To dowód na to, że takie akcje są potrzebne – podsumowuje Danuta Kwiatkowska.

Czy mieszkańcom uda się pobić kolejny rekord? Okaże się 21 lutego. Tego dnia krew będzie zbierana dla dziecięcych pacjentów onkologicznych.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *