Gmina Czernikowo. Trwają warsztaty o słowiańskich lalkach [ZDJĘCIA]

Box2 Czernikowo Wiadomości

Magiczne lalki, chroniące przed złem i spełniające życzenia. Dzieci z czernikowskich podstawówek mają szansę dowiedzieć się, jak takie lalki tworzyli ich słowiańscy przodkowie, a nawet własnoręcznie wykonać jedną z nich.

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernikowie jest w trakcie realizacji projektu pn. „Słowiańskie lalki: żadanice, karmicielki i motanki”. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie dotacja otrzymana w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 

REKLAMA

– Realizowany przez nas projekt ma na celu propagowanie materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego, ale nie tylko. Chodzi także o edukację dzieci i dorosłych w zakresie rodzimej tradycji i kultury, zwłaszcza ludowej. Celem szczegółowym projektu jest z kolei przybliżenie tradycji motania lalek słowiańskich oraz starodawnego rzemiosła – tłumaczy Magdalena Seweryn, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernikowie.

W ramach projektu uczniowie klas III ze szkół podstawowych, zlokalizowanych na terenie gminy Czernikowo, od 15 czerwca uczestniczą w warsztatach o słowiańskich lalkach. 

– W starej tradycji słowiańskiej możemy spotkać się z wieloma nadzwyczajnymi obrzędami, przesądami lub amuletami, które chroniły przed złem, a nawet spełniały życzenia. W szczątkowej formie tradycja robienia magicznych lalek przetrwała jedynie na Białorusi i Ukrainie. Wyróżniamy lalki obrzędowe, ochronne i służące zabawie. Lalki wykonywane są ręcznie, ze skrawków materiału, tasiemek i koronek – wyjaśnia Dorota Zmudzińska, koordynatorka projektu.

Dzieci w trakcie warsztatów dowiadują się m.in., czym są motanki, jak się je tworzy i jaka jest ich historia. Będą miały też okazję własnoręcznie wykonać taką lalkę.

– Motanki to laleczki robione z materiału. Do ich wykonania nie używa się igły ani nici, tylko mota. Robiąc taką laleczkę, zawsze dodaje się do niej pozytywną intencję – opowiada Maria Śmiechowska, współprowadząca warsztaty.

Uczniowie nie kryją satysfakcji z odbytych zajęć i z niecierpliwością czekają na kolejne warsztaty.

– Zajęcia bardzo mi się podobały. Mogliśmy dowiedzieć się, jak zrobić własne motanki i w przyszłości będziemy mogli tę wiedzę przekazywać dalej – ocenia Jakub ze Szkoły Podstawowej w Mazowszu.

– Było fajnie, nie były to wyścigi, każdy sobie pomagał i fajne rzeczy z tego wyszły – dodaje Wojtek.

Projekt realizowany będzie do końca września 2021 r. Organizatorzy w ramach zadania planują także przygotować stronę internetową dotyczącą kultury ludowej oraz zorganizować powarsztatową wystawę fotografii i stworzonych przez dzieci prac.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *