Gmina Chełmża z tytułem “Lidera Turystyki”

Box1 Gmina Chełmża
fot. nadesłane

Kapituła Ogólnopolskiego Konkursu „Lider Turystyki” uhonorowała gminę Chełmża, przyznając jej tytuł „Lidera Turystyki”. To docenienie działań gminy na rzecz zwiększenia ruchu turystycznego – dbania o miejscowe atrakcje i sprzyjania rozwojowi kolejnych miejsc rekreacji. Gmina Chełmża jest jedyną w województwie kujawsko-pomorskim, która może się pochwalić tym prestiżowym tytułem. 

„Lider Turystyki” to konkurs organizowany przez spółkę Wzorowi Polska, przy współpracy z Forum Ekspertów, kwartalnikiem „Życie Regionów” i patronami honorowymi, jakimi są m.in. urzędy marszałkowskie i urzędy wojewódzkie z całej Polski. Potencjał gminy Chełmża nie został niezauważony w obecnej edycji. Otrzymała ona tytuł „Lidera Turystyki”, a wraz z nim prawo do używania go przez najbliższe dwa lata, podobnie jak logotypu konkursu. Oznacza to, że gmina będzie mogła umieszczać nazwę „Lider Turystyki” i logotyp na tablicach informacyjnych i w materiałach oraz nośnikach promocyjnych.

REKLAMA

Czym gmina zasłużyła sobie na takie wyróżnienie? To m.in. efekt znajdującej się na jej terenie dużej liczby obiektów o szczególnej wartości historycznej i kulturowej. Wiele z nich wpisanych jest do rejestru zabytków. Co ważne, są one w większości odrestaurowane i stanowią nie lada atrakcje dla turystów. 

Nie można też zapominać o infrastrukturze drogowej, na którą w gminie kładzie się duży nacisk. Nowe nawierzchnie na drogach, miejsca parkingowe, a także trasy rowerowe, o które w gminie dba się szczególnie, to duże ułatwienie dla podróżujących. Ważnym aspektem jest też położenie nad Jeziorem Chełmżyńskim i to, co dzieje się w gminie – liczne wydarzenia i atrakcje, które ściągają tłumy. Oddajmy głos samej kapitule konkursu: „Gmina Chełmża swoimi działaniami, przy nie największym w województwie budżecie, potrafiła zrealizować wiele przedsięwzięć ułatwiających wypoczynek. To m.in. uporządkowanie ścieżek spacerowych, na których można uprawiać tak modny ostatnio nordic walking, tworzenie i współfinansowanie nowych szlaków rowerowych oraz budowa cieszących się popularnością zwłaszcza wśród dzieci miasteczek ruchu drogowego. Istotna była także kwestia zagospodarowania terenu wokół Jeziora Chełmżyńskiego. Dzięki staraniom władz gminy powstały tam m.in. place zabaw, pomosty, slipy i wiaty wypoczynkowe. Jest też kąpielisko, domki letniskowe, pole namiotowe, boiska do siatkówki – działa też wypożyczalnia sprzętów wodnych. Gmina wybrała innowacyjną formę prowadzenia działalności turystycznej, dzierżawiąc prywatnemu podmiotowi należący do samorządu ośrodek wypoczynkowy. Dzięki temu turyści mają do dyspozycji komfortowe warunki pobytu, a samorząd korzyści finansowe i możliwość promocji miejsc godnych odwiedzenia. Za takie uznać można m.in.: liczne kościoły gotyckie czy przepiękny park z pałacem w Brąchnówku. Nic więc dziwnego, że co roku liczba turystów stale rośnie, a gmina Chełmża staje się znaczącym punktem na turystycznej mapie regionu kujawsko-pomorskiego” – tak uzasadniał nadanie tytułu dyrektor konkursu Artur Świtoń.

W czerwcu, podczas uroczystej Gali „Złotej Walizki” w Warszawie, gmina odbierze specjalny certyfikat poświadczający otrzymanie tytułu „Lidera Turystyki”. Przez dwa lata gmina ma zapewnioną promocję na stronie internetowej konkursu, a także prawo do prezentacji w kwartalniku „Życie Regionów”.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.