Gmina Chełmża z kolejną unijną dotacją! Otrzyma ponad 367 tys. zł?

Box2 Gmina Chełmża Wiadomości
fot. Pixabay.com

Na 27 prywatnych budynkach w 17 miejscowościach w gminie Chełmża zostały zamontowane instalacje fotowoltaiczne i solarne. Samorząd pozyskał na to zadanie unijną dotację – łącznie 367 tys. zł.

Chodzi o projekt pod nazwą “Zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych i mikroinstalacji solarnych na terenie Gminy Chełmża”. Samorząd pozyskał na niego 367 tys. zł unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego. Całość pochłonie 794 tys. zł.

REKLAMA

Instalacje fotowoltaiczne i solarne zostały zamontowane na 27 prywatnych budynkach w 17 miejscowościach gminy Chełmża. Oto one: Bielczyny, Brąchnówko, Browina, Grzywna, Kiełbasin, Kuczwały, Mirakowo, Morczyny, Nowa Chełmża, Pluskowęsy, Skąpe, Sławkowo, Strużal, Świętosław, Zalesie, Zelgno i Januszewo.

“Bezpośrednimi użytkownikami projektowanej infrastruktury będą osoby korzystające z budynków, na których zostaną zamontowane instalacje, czyli ich mieszkańcy. Głównym problemem, z którego wynika potrzeba realizacji niniejszego projektu jest nieefektywna ekonomicznie i nieprzyjazna środowisku infrastruktura energetyczna w prywatnych budynkach mieszkalnych” – czytamy w opisie projektu.

Projekt był realizowany w latach 2017-2018. Dzięki wsparciu samorządu województwa przy ok. 1,5 tys. budynków mieszkalnych w regionie pojawiają się panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła.

– Inwestycje w odnawialne źródła energii nie tylko generują oszczędności, ale dzięki zmniejszeniu emisji szkodliwych pyłów do atmosfery przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Większość projektów, na realizację których rozdysponowaliśmy już wsparcie, dotyczy montażu takich instalacji w gospodarstwach domowych ­– mówi marszałek Piotr Całbecki.

Dofinansowanie budowy mikroinstalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii ma na celu m.in. likwidację smogu. Obecnie urząd marszałkowski prowadzi konsultacje społeczne uchwały antysmogowej dla naszego województwa – potrwają one do końca marca.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu. Miłośnik architektury modernistycznej, piewca Rubinkowa.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *