Gmina Chełmża z dofinansowaniem na lokalne projekty

Box2 Gmina Chełmża Wiadomości
fot. Monika Kierzkowska, KIL Lisewo

Warsztaty kulinarne i eventy sportowe organizowane przez organizacje pozarządowe z terenu gminy Chełmża zyskały dofinansowanie w ramach programu „Działaj lokalnie”. Pieniądze – w sumie 8 tys. zł – pójdą na projekty być może niewielkie, ale bardzo atrakcyjne dla lokalnych społeczności.

Program „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany jest przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatyw Lokalnych w Lisewie. W programie jako partnerzy biorą udział: gmina Chełmża, gmina Lisewo, gmina Grudziądz i gmina Wąpielsk. O środki w ramach „Działaj lokalnie” mogą ubiegać się organizacje społeczne – stowarzyszenia, KGW, OSP – z terenów gmin partnerskich. Nabór wniosków do tegorocznej edycji programu zakończył się z początkiem czerwca.
Teraz wiadomo, że pieniądze trafią do organizacji z Grzegorza, Bielczyn, Kończewic, Kiełbasina i Zelgna. 

REKLAMA

1,5 tys. zł trafi do KGW Grzegorz na projekt „Polski kwiat – piękniejszy świat”. Na cykl spotkań złożą się warsztaty dla dzieci, które będą piekły ciasteczka i dekorowały je kwietnymi motywami. Dorośli z kolei wykonają kwiaty w krepie, które później zostaną wykorzystane do przygotowania pięknych palm wielkanocnych. Trzecie spotkanie poświęcone będzie „kwiatom na szkle”. Na koniec projektu odbędzie się biesiada, na której pokazane zostaną owoce pracy uczestników. OSP z tej samej miejscowości również za 1,5 tys. zł zorganizuje wydarzenie dla miłośników wędkarstwa pod nazwą „Taaakaa ryba”. 1,6 tys. zł trafi do OSP Zelgno na projekt „Ekokuchnia – zdrowie na talerzu”. KGW Kiełbasin za 1,2 tys. zł zorganizuje „Biesiadę leśną pod orzechem”. Najwięcej, bo aż 5 tys. zł dostanie Koło Kobiet Aktywnych „Od Nova” Bielczyny na projekt sportowy „Bielczyny biegają”. Za połowę tej kwoty (2,5 tys. zł) KAK Szpilki Kończewice zorganizują „(NIE)trening, (NIE)pływanie – siłowe czasu spędzanie”.

To w powiecie, a nawet gminie, działania niewielkie, zarówno pod względem liczby osób, którym służą, jak i kosztów – informuje Katarzyna Orłowska z Urzędu Gminy. – Natomiast dla społeczności lokalnej te dotacje mogą być początkiem czegoś wielkiego. To środki, dzięki którym małe organizacje robią coś potrzebnego i ważnego dla dobra wspólnego mieszkańców danej miejscowości. Pamiętajmy, że tych projektów nie byłoby, gdyby nie ogromne zaangażowanie lokalnych działaczy. Należy im się za to ogromny szacunek – deklaruje urzędniczka. 

Umowy dotacyjne beneficjenci grantów odebrali uroczyście w piątek 28 czerwca w Radzikach Dużych (gmina Wąpielsk – jeden z partnerów programu „Działaj lokalnie”). Pula dotacji rozdzielona przez ośrodek w Lisewie wyniosła w tym roku 60 tys. zł. 

Głównym celem programu jest wspieranie i aktywizowanie lokalnych społeczności na terenach wiejskich i w małych miastach poprzez projekty obywatelskie, które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych i poprawie jakości życia oraz przyczyniają się do budowy kapitału społecznego – opisuje Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, realizator programu

„Działaj lokalnie”. – Udział w programie jest szczególnie cenny dla mało doświadczonych organizacji i grup obywatelskich, do których dotychczas nie docierały informacje o ogólnopolskich programach albo które nie miały wystarczających umiejętności i wiary we własne siły, aby ubiegać się o takie dotacje. Jest też swego rodzaju szkołą dla animatorów inicjatyw lokalnych, dzięki której przyszli lokalni liderzy odkryją, a później jak najpełniej rozwiną swój potencjał – opisuje cele programu realizator „Działaj lokalnie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *