Gmina Chełmża z akcją szycia maseczek

Box2 Gmina Chełmża Wiadomości
fot. nadesłane

Stan epidemii wiąże się z wieloma zakazami, które mają na celu zmniejszenie ilości zakażeń. Obowiązek zachowania dwumetrowych odstępów, ograniczenie liczby osób przebywających w sklepach czy konieczność zasłaniania twarzy – to tylko niektóre z wprowadzonych przez rząd zasad. Jednak równie ważne co odgórnie nałożone obostrzenia są inicjatywy podejmowane przez władze oraz społeczności lokalne, a które pomagają w ochronie zdrowia. 

Gmina Chełmża wyszła właśnie z taką inicjatywą i zainicjowała akcję „szycie maseczek chroni życie”. Obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej przyczynił się do dużego wzrostu zapotrzebowania na te środki ochrony. Pracownicy instytucji kultury, szkół, ale też sami mieszkańcy codziennie szyją maseczki, z których korzystają osoby z terenu gminy. Cel: uszycie 10 tys. maseczek. Obecnie każdego dnia powstaje ich tyle, że zabezpieczyć mogą przynajmniej setkę osób. Niewykluczone jednak, że akcja jeszcze się rozwinie i ta liczba się zwiększy. Chętni mogą bowiem jeszcze wesprzeć wielkie szycie. Wyprodukowane wspólnymi siłami maseczki systematycznie dostarczane będą do mieszkańców. Pomysłodawczyniami akcji są sołtyski z Dziemion i Windaka.

REKLAMA

W akcję zaangażowani są pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy sami pozyskują materiały, a później szyją z nich nakrycia twarzy. W godzinach swojego dyżuru wydają je bezpłatnie mieszkańcom gminy Chełmża. Do szycia dołącza się z dnia na dzień także coraz więcej mieszkańców z terenu całej gminy. Domowe szycie maseczek odbywa się w Dziemionach, Bielczynach, Głuchowie czy Kończewicach. Akcja wspierana jest także przez niektórych sołtysów, sołectwa oraz Koła Gospodyń Wiejskich.

Głównym punktem na mapie gminnego szycia jest Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża, które swoim pracownikom zapewniło maszyny do szycia. Aby maseczki spełniały jakościowe standardy, potrzeba do nich odpowiednich materiałów – dobrej jakości bawełny i gumy. Dzięki temu maseczki będą wielorazowe – po praniu i prasowaniu nadawać się mogą do ponownego wykorzystania. Pokrycie kosztów materiałów zapewnił gminny samorząd.

– Akcję gminną szycia maseczek podpowiedziały i rozpoczęły panie sołtyski z gminy Chełmża – z Dziemion i z Windaka. Zaraziły swym pomysłem kolejnych mieszkańców, akcję prowadzą także instytucje kultury i biblioteki. Sposobów na uszycie maseczek jest mnóstwo. Najważniejsze jednak, aby chroniły usta i nos i były bezpieczne. Nasze maseczki są w różnych kolorach i wzorach – informuje dyrektorka CIK-u i bibliotek gminnych Justyna Błaszczyk. 

Maseczki szyte są na co dzień m.in. w bibliotekach gminnych w Głuchowie i Grzywnie, w siedzibie CIK-u w Brąchnówku czy w gminnych szkołach. W akcję angażują się sami mieszkańcy, którzy sfinansowane przez władze gminy materiały w postaci tkanin, nici i gumek otrzymują za pośrednictwem CIK-u. Z maseczkowego wsparcia skorzystali już przede wszystkim seniorzy, dla których jest to wyjątkowo trudny czas. Szczególnie oni powinni się zabezpieczać i ograniczać ryzyko zakażenia. 

– Dystrybucją maseczek po domostwach zajmą się strażacy z gminy. Maseczki są wielokrotnego użytku, można je prać i dezynfekować – dodaje koordynator ds. zarządzania kryzysowego w gminie Chełmża Edward Kaniecki.

Do gminnej akcji „Szycie maseczek chroni życie” wciąż można się przyłączyć – wystarczą chęci i zapał do pracy. Centrum Inicjatyw Kulturalnych zaprasza zainteresowanych do kontaktu pod adresem e-mail: cik@gminachelmza.pl lub pod nr tel. (56) 637 71 29.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *