Gmina Chełmża. Wójt spotkał się z laureatami wojewódzkich dożynek

Box2 Gmina Chełmża
fot. nadesłane

Tegoroczne dożynki gminy Chełmża odbywały się tego samego dnia co wojewódzkie. Oba wydarzenia były pełne atrakcji, a w czasie tych drugich nie zabrakło akcentów związanych z gminą Chełmża. Jednym z laureatów wojewódzkiego konkursu dla rolników został mieszkaniec Zelgna. A to nie wszyscy mieszkańcy gminy, którzy dali o sobie znać. Sukcesów gmina Chełmża miała w Toruniu dużo więcej.

W tym roku gospodarzem wojewódzkich dożynek był Toruń. Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu dla przedsiębiorczych rolników „Agricola – Syn Ziemi”. Była to już VI edycja wojewódzkiego konkursu dla rolników. Wręczenie nagród odbyło się w toruńskim Teatrze Horzycy. Tegorocznym zwycięzcą w kategorii „Rolnictwo tradycyjne” został Włodzimierz Romanowski z Zelgna.

REKLAMA

– Ideą konkursu jest wyróżnienie najbardziej przedsiębiorczych i aktywnych społecznie rolników. Kandydaturę laureata z naszej gminy rekomendował do konkursu wójt gminy Chełmża Jacek Czarnecki – informuje Katarzyna Orłowska, insp. ds. promocji Urzędu Gminy Chełmża. 

Włodzimierz Romanowski prowadzi gospodarstwo o powierzchni 118 hektarów. Zajmuje się uprawą pszenicy, rzepaku, jęczmienia, buraków cukrowych i kukurydzy. Do tego hoduje 70 sztuk bydła opasowego. Choć jego gospodarstwo stale się rozwija, nie brakuje w nim tradycyjnego podejścia do rolnictwa. To rodzinny interes, w którym wiedza przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Również synowie laureata konkursu kształcą się w kierunkach rolniczych. On sam zaś czynnie działa m.in. w lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej.

– Nasz laureat jest także osobą aktywną społecznie: jest wieloletnim strażakiem ochotnikiem, działa w miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Pełni funkcję przewodniczącego komisji rewizyjnej w Gminnym Zarządzie ZOSP. Jest też prezesem jednego ze związków producentów buraka cukrowego, angażuje się na rzecz Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej – dodaje Katarzyna Orłowska.

Zwycięstwo w konkursie „Agricola – Syn Ziemi” to docenienie wieloletniego zaangażowania w swoją pracę. W miniony poniedziałek nagrody osobiście pogratulował mu wójt gminy Chełmża Jacek Czarnecki. W spotkaniu uczestniczyli również inni zasłużeni dla gminy na wojewódzkich dożynkach.

Sukces Włodzimierza Romanowskiego nie był bowiem jedynym akcentem gminy Chełmża podczas wojewódzkich dożynek. Tegoroczną starościną była mieszkanka Zalesia Joanna Siwek-Rutkowska. Oprócz tego niemały sukces odniosło też sołectwo Strużal, które zwyciężyło w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Zgodnie ze zwyczajem, najpiękniejszy wieniec w województwie będzie je reprezentował podczas dożynek prezydenckich. Te odbędą się już niedługo. 18 i 19 września w Pałacu Prezydenckim w Warszawie będzie można podziwiać wieniec przygotowany przez sołectwo Strużal. Ponadto w Muzeum Etnograficznym w ramach wojewódzkiego przeglądu kapel ludowych wystąpił zespół Polskie Kwiaty, a Koło Gospodyń Wiejskich z Kuczwał przygotowało Jasia i Małgosię – witacz dożynkowy, który przy wjeździe do Torunia zapraszał na wojewódzkie dożynki. Gmina Chełmża mocno zaakcentowała więc swoją obecność na dożynkach wojewódzkich. A wszystko to w czasie, kiedy w Dziemionach obchodzone było gminne święto plonów. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *